Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μιλάνο – Λαμποράλ 99-85

Μιλάνο – Λαμποράλ 99-85

hackett Armani

hackett-Armani

Σπουδαίο αποτέλεσμα πήρε η Αρμάνι Μιλάνο απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα, καθώς για την 12η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκα, επικράτησε με 99-85.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν ντέρμπι μέχρι και το 8‘, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο από κει και πέρα όμως ένα σερί 6-2 της Λαμποράλ, έδωσε προβάδισμα στους Ισπανούς, 5 πόντους κλείνοντας στο 25-20 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Λαμποράλ φάνηκε να κρατά με άνεση το προβάδισμα, μέχρι και το 15′, όμως ένα σερί 11-0 της Αρμάνι έφερε την διαφορά στους 4, κλείνοντας το ημίχρονο στο 43-39.

Στην επανάληψη και μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο η Μιλάνο έκανε ίσως ένα από τα καλύτερα της δεκάλεπτα φτάνοντας ένα επιμέρους σκορ 35-17. Κατάφερε να φτάσει την διαφορά ακόμα και στο +19, με τον Τζεντίλε να κάνει ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια.

Στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι απλά διατήρησε με το προβάδισμα, που είχε προίκα από το πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου και έφτασε σε μια μεγαλειώδη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 39-43, 74-60, 99-85
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 9 (3), Μπρούκς 13 (1), Τζεντίλε 29 (4), Σερέλα, Μελί 4, Κλέιζα 8 (2), Έλενγκαρ, Χάκετ 12 (1), Σάμιουελς 17 (1), Μος 7 (2).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Άνταμς 18 (3), Τζέιμς 11, Άϊβερσον 2, Κόζερ 17 (1), Σινγκέλια 14, Τίγι 4, Μπέγκιτς 8, Σαν Εμετέριο 11 (1) Χάνσμπρουγκ, Μπερτάνς.

Περισσότερα από Σταύρος Ιωακείμ

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…