Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μιλάνο 98-77

Φενέρμπαχτσε – Μιλάνο 98-77

marshon brooks armani milano

marshon-brooks-armani milano

Σε ένα αρκετά συγκλονιστικό παιχνίδι και με την “Φενέρ” να τα… χρειάζεται στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κατάφερε να κάνει το καθήκον της και να πάρει το ροζ φύλλο απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο επικρατώντας με 98-77, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η “Φενέρ” μπήκε αρκετά δυνατά, με σκοπό να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι και να μείνει όρθια στην προσπάθεια της για να κατάκτηση των δυο πρώτων θέσεων που δίνουν το πλεονέκτημα έδρας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι τα έκανε όλα υπέροχα. Βρήκε τρόπο να γυρίσει δύο φορές το ματς στο καλάθι, ενώ η διαφορά και τις δυο ήταν στους 10 πόντους, κατάφερε να προσπεράσει σκορ για πρώτη φορά στο 18′ και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 45-42 με έναν αρκετά παραγωγικό Τζεντίλε.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ροντέο με τις ομάδες να προσπαθούν να εξουδετερώσουν η μια την άλλη. Από την μια η Αρμάνι να κρατάει με νύχια και με δόντια το προβάδισμα και από την άλλη η “Φενέρ” να προσπαθεί για να ξαναμπεί μπροστά στο σκορ και τελικά να το καταφέρνει στο τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου φτάνοντας το σκορ στο 65-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η “Φενέρ“μπήκε ξανά στο παρκέ και συνεχίζοντας από τα τέλη του τρίτου με ένα επιμέρους σκορ 10-1, έφτασε την διαφορά στους 7 (68-61). Από την άλλη πλευρά η Αρμάνι φαίνεται πως δεν μπόρεσε να αντέξει την πίεση εκείνης της στιγμής και τελικά ηττήθηκε.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, ο Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος έκανε πραγματικά τα πάντα μέσα στο γήπεδο, πετυχαίνοντας 25 πόντους με 5/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Από την άλλη πλευρά κορυφαίοι για την ιταλική ομάδα ο Τζεντίλε και ο Μπρούκς, οι οποίοι πέτυχαν 19 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-45, 65-61, 98-77
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 9 (1), Ζήσης 5, Χίκμαν 10 (1), Μπιέλιτσα 13 (1), Έρντεν 3, Μαχμουτόγλου, Μπογκντάνοβιτς 25 (3), Γιουρτσέβεν 2, Τσετίν, Σαβάς 10, Βέσελι 14, Πρέλτζιτς 7.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ, Μπρούκς 21 (3), Τζεντίλε 19, Τσερέλλα, Μέλι 6 (2), Κλέιζα 8 (2), Έλενγκαρ 5, Χάκετ 8 (1), Σάμιουελς 7, Μός 3 (1).