Κεντρική Διεθνή Άνετη επικράτηση η Λιέτουβος

Άνετη επικράτηση η Λιέτουβος

lietuvos rytas

lietuvos-rytas

Η Λιετουβος Ρίτας συνέχισε να ακολουθεί κατά πόδας την Ζαλγκίρις Κάουνας στην κορυφή του λιθουανικού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε και της Πανεβέζις με 101-79.

Η Λιέτουβος μπήκε από το πρώτο λεπτό στο παρκέ με σκοπό να τελειώνει μια ώρα αρχύτερα με την συγκεκριμένη αναμέτρηση αλλά τελικά πιέστηκε λίγο με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 2521. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Λιέτουβος σοβαρεύτηκε, μην αφήνοντας περιθώρια στην Πανεβέζις να αντιδράσει και με επιμέρους σκορ 3216, έφτασε την διαφορά στο +20 κλείνοντας το ημίχρονο 5737. Από κει και πέρα όλα ήταν τυπική διαδικασία για την Λιέτουβος φτάνοντας σε μια πολύ άνετη επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι σημειώνοντας 14 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Λαμπούσκας ο οποίος πέτυχε 20 πόντους.