Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Ρεάλ 71-88

Ζαλγκίρις – Ρεάλ 71-88

jaycee carroll real zalgiris

jaycee-carroll-real-zalgiris

Την έκτη της νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επιβλήθηκε άνετα της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 88-71 στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο τα βρήκε για σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη σοβαρεύτηκε, πάτησε τέρμα το γκάζι στην επίθεση και έφτασε δια περιπάτου στην τελική επικράτηση, η οποία τη διατήρησε στην κορυφή του πέμπτου ομίλου.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ στο πρώτο μέρος (47-47), με τους γηπεδούχους να δείχνουν ικανοί να κοιτάξουν στα μάτια τους Μαδριλένους. Η εικόνα του παιχνιδιού, όμως, άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος, καθώς οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να καθαρίσουν το παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου 25-13, προηγήθηκαν με 72-60, με το τέταρτο δεκάλεπτο να αποτελεί τυπική διαδικασία, μιάς και οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν ποτέ να μπουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 47-47, 60-72, 71-88.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κράπικας): Τσέρι 9 (2), Λεκαβίτσιους 5 (1), Βένε 3 (1), Γκουντάιτις 5, Σονγκάιλα 9, Γιανκούνας 9 (1), Γιαβτόκας 12, Μιλάκνις 11 (3), Άντερσον 5, Ντίμσα, Ουλανόβας 3.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 5 (1), Ρούντι  17 (3), Νοτσιόνι 15 (3), Ματσιούλις 5 (1), Ρέγες 16 (1), Ροντρίγκες 4, Αγιόν 6, Κάρολ 4, Γιούλ 3 (1), Μπουρούσης 6, Σλότερ 7.