Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Αγκόλα – Ν. Κορέα 80-69

Αγκόλα – Ν. Κορέα 80-69

angola korea pagkosmio

angola-korea-pagkosmio

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα η Αγκόλα επικράτησε εύκολα της Κορέας με 80-69 και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Αφρικανοί ήταν ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και  με όπλο την σκλήρη τους άμυνα προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ στο ημίχρονο (38-16), καθαρίζοντας ουσιαστικά από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Οι Κορεάτες προσπάθησαν στο δεύτερο μέρος να αντιδράσουν, βρήκαν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και μείωσαν σε 52-48 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Αγκόλα, όμως, αφυπνίστηκε στην τέταρτη περίοδο, πάτησε τέρμα το γκάζι στην επίθεση, έστειλε τη διαφορά και πάλι και διψήφια επίπεδα και καθάρισε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-6, 36-18, 52-48, 80-69.
ΑΓΚΟΛΑ (Μασέντο): Σιπριάνο 16 (4), Κόστα 6 (1), Φορτές, Ντονιέμα 2, Γιοακίμ 6, Μουρ 10 (2), Μορέιρα 16 (10 ριμπ.), Μάνουελ, Μπάρος 10, Μίνγκας 14 (1).
Ν. ΚΟΡΕΑ (Γιου): Μουν 8 (2), Παρκ, Γιανγκ Ντ. 11 (3), Κιμ Τ., Λι 4, Κιμ Σ. 15 (1), Τσο 10 (2), Γιανγκ 3 (1), Κιμ Γιο 6, Χέο, Οχ 4, Κιμ Γιονγκ 8.