Κεντρική Basket League Αγώνες Ίκαρος – Άρης 77-88

Ίκαρος – Άρης 77-88

ikaros aris

ikaros-aris

Τη νίκη που του επιτρέπει να σκέφτεται την εξάδα των πλέι οφ πήρε ο Άρης (77-88) κόντρα στον Ίκαρο Χαλκίδας, έχοντας σε πολύ καλό απόγευμα τους Πελεκάνο, Μποχωρίδη και Βεζένκοφ. Οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν πλήρως στον τομέα των ριμπάουντ και δεν άφησαν τους γηπεδούχους, να σκεφτούν ότι μπορούν να πάρουν κάτι, από το σημερινό παιχνίδι. Στενεύουν τα πράγματα για τον Ίκαρο.

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος από το ξεκίνημα του αγώνα, ώστε να μην αφήσει περιθώρια στους γηπεδούχους για τη νίκη και κατάφερε μόλις στο 2’ με καλάθι του Γκίκα, να πάρει ισχυρό προβάδισμα στο σκορ (0-9). Στη συνέχεια οι παίκτες του Μίνιτς δεν χαμήλωσαν το ρυθμό τους και με φοβερή ευστοχία, έφτασαν τη διαφορά με νέο καλάθι του Γκίκα στο +18 (7-25).

Έτσι όλα έδειχναν ότι οι Θεσσαλονικείς θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα στη Χαλκίδα, αφού ο Ίκαρος δε μπορούσε να βρει λύσεις, παρά μόνο στο πρόσωπο του Γκαγκαλούδη (9π.).

Το επιθετικό κρεσέντο των Μποχωρίδη (11π.) και Πελεκάνου (9π.), οι οποίοι δεν έχαναν σουτ, έφερε τους φιλοξενούμενους προηγούμενους (19-36), στο τέλος του 10λέπτου.

Παρά τους 55 πόντους και το φοβερό μπάσκετ της πρώτης περιόδου, το πρώτο καλάθι στη δεύτερη σημειώθηκε μετά από 4’ λεπτά (19-38), με τον Πελεκάνο. Έτσι ο Ίκαρος δεν εκμεταλλεύτηκε το κενό διάστημα του Άρη, πληρώνοντας τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και τα λάθη.

Φυσικό κι επόμενο ήταν η διαφορά να κυμαίνεται σε μεγάλα επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει στο +19 για τον Άρη (33-52), χάρη σε 2 τρίποντα του Βεζένκοφ.

Ένα γρήγορο 7-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης έφερε τον Ίκαρο στο -12 (40-52), με τον Βεζένκοφ να απαντάει, πετυχαίνοντας το 4 προσωπικό τρίποντο στον αγώνα.Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιαπλέ, βελτιώνοντας την άμυνά τους έδειξαν ικανοί να απειλήσουν τον Άρη, όμως ένα γρήγορο 6-0 των φιλοξενούμενων πήγε τη διαφορά και πάλι σε μεγάλα νούμερα (52-68), στο 28’.Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Μίνιτς με 14 πόντους μπροστά (58-72).

Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία , με τους γηπεδούχους να ρίχνουν αρχικά τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (73-81), χωρίς όμως να έχουν άλλα ψυχικά αποθέματα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φεύγει νικήτρια από τη Χαλκίδα, κάνοντας βήμα εξάδας, ενώ ο Ίκαρος έχασε σημαντικό έδαφος, στη μάχη για την παραμονή.

Διαιτητές: Tανατζής-Φούφης-Ψαριανός
Τα δεκάλεπτα: 19-36,33-52,58-72,77-88
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιαπλές): Ρόμπερσον 8(2), Γούντολ 5(1), Άσκα 20(1), Μανωλόπουλος 8(2), Σάτον 17, Γκαγκαλούδης 17(3), Σπανός , Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Δεμερτζής, Ρίτσαρντς 2, Μπέμπης.
ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 19(2), Χαντ, Πελεκάνος 25(3), Γκίκας 8(1), Τσακαρέλης, Ασημακόπουλος , Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης , Βεζένκοφ 14(4), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 12(1).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…