Κεντρική Basket League Αγώνες Ίκαρος – Κηφισιά 83-81

Ίκαρος – Κηφισιά 83-81

ikaros xeirokrotima paiktes

ikaros-xeirokrotima-paiktes

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Ίκαρος, ο οποίος επιβλήθηκε της Κηφισιάς με 83-81, στη Χαλκίδα, κάνοντας σημαντικό βήμα στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην Α1.

Εξαιρετική και απόλυτα ισορροπημένη η αναμέτρηση με συνεχείς ανατροπές αλλά την τελευταία λέξη να τη λένε οι γηπεδούχοι που πραγματοποίησαν φανταστική τελευταία περίοδο (31-20 επιμέρους σκορ) επιστρέφοντας από το -9 (52-61) του τρίτου δεκαλέπτου. “Όλα τα λεφτά” ήταν ο Γιάννης Γκαγκαλούδης που σημείωσε 28 πόντους (7/10 διπ.-2/9 τρ.-8/9 βολές), κατέβασε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Ιβάν Άσκα (16π.-9ρ.).

Από πλευράς των φιλοξενουμένων, μοναδικός διακριθείς ήταν ο συγκλονιστικός Τόνι Κρόκερ (26π.-4ρ.-2ασ.).

Μετά το αρχικό 2-5 της Κηφισιάς, οι ομάδες πάλευαν σθεναρά και το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς με το ματς να βρίσκεται ισόπαλο (18-18), 1’ πριν το τέλος της εναρκτήριας περιόδου, η οποία έκλεισε με το 20-23, υπέρ των φιλοξενουμένων.

Πάτησε γκάζι ο Ίκαρος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αναμέτρηση συνέχισε να είναι κλειστή μέχρι το 18’. Τότε, με το ματς στα ίσα (31-31), οι Χαλκιδαίοι έτρεξαν σερί 9-0, και πήραν κεφάλι στο σκορ με 40-31, έχοντας ως “αιχμή του δόρατος” τον Γκαγκαλούδη (15π. στο πρώτο ημίχρονο) και εν τέλει πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 7 πόντους (40-33).

Καταιγιστική η Κηφισιά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Κηφισιώτες “ξύπνησαν” στην επανάληψη και επέβαλαν το ρυθμό τους πλήρως. Βελτίωσαν την άμυνα, είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με επιβλητικό επιμέρους σκορ 28-12, έκλεισαν την περίοδο όντες μπροστά με 9 πόντους (52-61)!

Μεγάλο comeback και νίκη για τον Ίκαρο!

Ο Ίκαρος δεν το έβαλε κάτω και μπήκε αποφασισμένος να αντιστρέψει την κατάσταση, στην τελευταία περίοδο. Ξεκίνησε δυνατά με σερί 9-0, ισοφαρίζοντας σε 61-61, στο 32’, βάζοντας “φωτιά” στο ματς. Η Κηφισιά πέρασε για λίγο μπροστά (65-68, στο 34’) αλλά το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ είχε το μομέντουμ, και την στήριξη του κόσμου, με το μέρος του και κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει εκ νέου (68-68, στο 35’) και εν συνεχεία να περάσει μπροστά με 76-71, 3’ πριν την κόρνα της λήξης.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του, αλλά μάταια. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 3 πόντους (76-73, στο 38’) με τους γηπεδούχους να χτίζουν ξανά διαφορά ασφαλείας (81-75, στο 39’) και να διατηρούν με ψυχραιμία το προβάδισμα μέχρι τέλους , όταν το λέι απ του Μπάρλου, στην εκπνοή, διαμόρφωσε το τελικό 83-81.

Διαιτητές: Γκόντας – Σταματόπουλος – Τσώνος Β..
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-33, 52-61, 83-81.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιαπλές): Στρναντ, Ρόμπερσον 9 (1), Γούντολ 10 (1), Άσκα 16, Μανωλόπουλος, Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 28 (2), Σπανός, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 11 (3), Περσίδης.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 4, Κρόκερ 26 (4), Κομποδιέτας, Σιούτης, Ψαθάς 2, Γκάρετ 2, Γουντς 10, Τσαλδάρης 10 (3), Αντεγκμπόγιε 7 (1), Κακιούζης 6, Μπάρλος 14 (3).

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…