Κεντρική Basket League Αγώνες ΚΑΟΔ – Ίκαρος 96-79

ΚΑΟΔ – Ίκαρος 96-79

kaod apollon

kaod-apollon

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ. Το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε εύκολα του Ίκαρου Χαλκίδας με 96-79, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς την εξασφάλιση της παραμονής αλλά και την είσοδο του στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Για τους Δραμινούς όλα ήταν υπόθεση ενός δεκαλέπτου και συγκεκριμένα του τρίτου, εκεί όπου ο Μπράουν έκανε “όργια” και με 17 πόντους μετέτρεψε το 43-44 του 23ου λεπτού σε 71-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι εξαφανίστηκαν από το παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας άμυνα με τα μάτια γνώρισαν μοιραία τη βαριά ήττα που τους κράτησε στον πάτο της βαθμολογίας παρέα με τον Ηλυσιακό.

Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ κατόρθωσε να είναι ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 39-38, αλλά στη συνέχεια παρέδωσε πνεύμα, επιτρέποντας στον ΚΑΟΔ να “στήσει” ένα μικρό πάρτι και να φτάσει άνετα στη νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Ταβουλαρέας – Καλδίρης.
Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-39, 71-57, 96-79.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 5, Τζόουνς 20 (4), Στίγκερς 7 (1), Μπράουν 17 (3), Βον 10, Μάρκοβιτς 7 (1), Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 12 (2), Ζάρας 14 (2), Μπένας 2, Κολοβής.
ΙΚΑΡΟΣ (Γιαπλές): Στρναντ 10 (2.), Ρόμπερσον  7 (1), Γούντολ 5 (1), Άσκα 14 (9 ριμπ.), Μανωλόπουλος, Σάτον 10, Γκαγκαλούδης 20 (3), Ρίτσαρντς 13 (1).

ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 85-70

Νίκη για ΠΑΟΚ με “όργια” του Κέβιν Πέτερ Τζούνιορ Ακόμη ένα βήμα για την είσοδ…