Κεντρική Basket League Αγώνες Ελευσίνα – Ίκαρος 71-60

Ελευσίνα – Ίκαρος 71-60

faye panelefsiniakos

faye-panelefsiniakos
Σημαντική νίκη για τη μάχη της παραμονής πέτυχε ο Πανελευσινιακός.

Το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα, ύστερα από έσσερα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα, πανηγύρισε τη νίκη με 71-60, στην Ελευσίνα, απέναντι στον Ίκαρο Χαλκίδας πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Τρομερό παιχνίδι από τον Μουχάμεντ Φαγιέ (18π.-10ρ.) με άξιους συμπαραστάτες τους Ρομπ Τζόουνς (15π.-9ρ.) και (τον νεοαποκτηθέντα)  Τζος Φίσερ (15π.-5κλ.).

Ο Ίκαρος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση προηγούμενος αρχικά με 5-12 ύστερα από 5’ παιχνιδιού και εν συνεχεία με 9-19 2’ πριν ολοκληρωθεί η περίοδος , η οποία βρήκε τον Πανελευσινιακό να στο -7 (14-21).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν “φορτσάτοι” και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά με το “καλημέρα” ξανά στους 10 πόντους (16-26) και αυξάνοντας την στο +12 (16-28, στο 12’) με όπλο την ευστοχία πίσω από τα 6.75μ. Οι “Σταχυοφόροι” άρχισαν να ισορροπούν σιγά σιγά το παιχνίδι καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν  (33-33) 1’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Χαλκιδαίοι εν τέλει κατάφεραν να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 5 πόντους (33-38).

Ο Πανελευσινιακός ήταν καταιγιστικός μετά την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα συνέχισε να παλεύει και κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 44-43, στο 26’ , και να μην ξαναχάσει την πρωτοκαθεδρία στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου, κλείνοντας της στο +6 (52-46) έχοντας επιμέρους σκορ 19-8!

Στην τελευταία περίοδο οι “Σταχυοφόροι” συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο.

Ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (58-48,στο 33’) και εν συνεχεία στο +15 (63-48, στο 36’) θέτοντας  γερές βάσεις για να πάρουν τη νίκη. Τα τελευταία λεπτά απέκτεισαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά σταθερά κοντά στους 10 πόντους. Το λέι απ του Τζόουνς 45’’ πριν την κόρνα της λήξης διαμόρφωσαν το τελικό, 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 52-46, 71-60
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 3, Παπαμακάριος 6 (1), Αράπης, Ρος, Δημάκος, Τζόουνς 15, Φαγιέ 18, Φίσερ 15 (1), Μελισσαρατος, Τέρνερ 10, Μάντζαρης 4, Αβραμίδης.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Λυκογιάννης): Στρνταντ 5 (1), Γκόβενς 9, Γούντολ, Άσκα 7, Μανωλόπουλος 3 (1), Σάτον 4, Γκαγκαλούδης 15 (2), Σπανός, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 17 (2), Μπέμπης

ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 85-70

Νίκη για ΠΑΟΚ με “όργια” του Κέβιν Πέτερ Τζούνιορ Ακόμη ένα βήμα για την είσοδ…