Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλων Π. – Ίκαρος 71-65

Απόλλων Π. – Ίκαρος 71-65

ross apollon

ross-apollon
Ο Απόλλων Πάτρας πέτυχε σημαντική νίκη επικρατώντας του Ικάρου Χαλκίδας με 71-65, στην Περιβόλα. Ο Νίκος Αργυρόπουλος (16π. με 3/6 διπ.-2/3 τρ.) ήταν αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να σημειώσει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τζέρεμι Ουίλσον (13π.-8ρ.). Η συγκλονιστική προσπάθεια του Ιβάν Άσκα (21π.-13ρ.) δεν ήταν αρκετή για να δώσει τη νίκη στον Ίκαρο.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε με ένα γρήγορο 4-0, με τον Ίκαρο να απαντά με σερί 6-0 και να περνά μπροστά (4-6) μετά από 4’ παιχνιδιού. Ο Απόλλων, τελικά, κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και να προηγηθεί με 12-8 (στο 6’) διατηρώντας ένα ισχνό προβάδισμα (18-17) μέχρι το 9’ όταν ο Ίκαρος πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ (18-19) με το δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (21-21).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ίκαρος ξεκίνησε δυνατά και έφτασε να προηγείται με 21-27 μετά από 3’. Τότε οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν” και “τρέχοντας” σερί 10-0, πήραν εκ νέου “κεφάλι” στο σκορ (31-27) στο 17’. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί, όμως, που ήλεγχαν τον αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια όντες μπροστά με 33-35.

Το ματς συνέχισε να είναι οριακό και μετά την ανάπαυλα.

Οι ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα τα πρώτα 4’ του δευτέρου μέρους και ήταν ισόπαλες (41-41) στο 26’. Ο Ίκαρος πήγε να χτίσει μια διαφορά (41-46, στο 27’) αλλά ο Απόλλωναq μείωσε στον πόντο (45-46) και εν τέλει να ισοφάρισε 1’ πριν το τέλος της περιόδου (48-48), η οποία ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια ομάδα να έχει την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (53-53).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Νίκου Βετούλα κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της.

Με το ματς ισόπαλο (57-57) στο 22’, οι Πατρινοί “έτρεξαν”, ακόμα ένα, σερί 10-0 ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (67-57) 5’ πριν το τέλος του αγώνα. Έκτοτε η Αχαϊκή ομάδα δεν απειλήθηκε ξανά και παρά τη μείωση του Ικάρου σε 69-65, αντέδρασε ψύχραιμα και το σουτ του Ουίλσον, δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης, διαμόρφωσε το τελικό, 71-65.

Διαιτητές: Τανατζής, Μάνος, Γκούμας
Δεκάλεπτα: 21-21, 33-35, 53-53, 71-65
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Ρος 6, Αργυρόπουλος 16(2), Καπερώνης, Ντάνιελ 9, Ουίλσον 13(1), Λιανός 1, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 2, Πελεκούδας, Μολφέτας, Μιλουτίνοβιτς 12(2), Μπολντς 12(2)
Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 5(1), Γκόβενς 4, Άσκα 21, Μανωλόπουλος 10(1), Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 4, Σπανός, Βουγιούκας, Μάσιτς 3(1), Ρίτσαρντς 4, Μπέμπης, Ντουζίδης

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…