Κεντρική Basket League Αγώνες Ίκαρος – Ρέθυμνο 89-78

Ίκαρος – Ρέθυμνο 89-78

gagaloudis new

gagaloudis-new

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ίκαρος Χαλκίδας επικρατώντας του Ρεθύμνου με 89-78, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί. Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο “αλάνθαστοςΝτομινίκ Σάτον σκοράροντας 16 πόντους( με 8/8 δίποντα) έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Ιβάν Άσκα (15π.-8ρ.) και Ράιαν-Ερλ Ρίτσαρντς (15π). Το Ρέθυμνο παρά την αλλαγή προπονητή και τους 31 πόντους του Ντέρεκ Ράιτ, δεν κατάφερε να αποφύγει την 6η συνεχόμενη ήττα του.

Το ματς ξεκίνησε δυνατά με γρήγορες εναλλαγές στο σκορ. Ο Γκάμπριελ με το καλημέρα σκόραρε σε τρίποντο (0-3), με τον Άσκα να απαντά με γκολ-φάουλ (3-3) και τον Ρίτσαρντς να προσθέτει ακόμη τρεις πόντους (6-3) για τον Ίκαρο, μετά από 2’ παιχνιδιού. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να βρίσκονται ισόπαλες (14-14), στο 5’. Ο Ίκαρος, εν τέλει, άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά (21-17, στο 8’) την οποία στη συνέχεια αύξησε (26-19, στο 9’) και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 29-19, χάρη σε τρίποντο του Μανωλόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν βρει ρυθμό αυξάνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά (34-22, στο 13’). Οι Κρητικοί μείωσαν προσωρινά (34-27, στο 14’) αλλά οι Χαλκιδαίοι δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους. Έφτασαν, εκ νέου, στο +10 (39-29, στο 16’), διαφορά με την οποία πήγαν και στα αποδυτήρια (49-39), παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων να πλησιάσουν περισσότερο. Χαρακτηριστική ήταν η ευστοχία των παικτών του Ικάρου για το πρώτο ημίχρονο. Σκόραραν 13/15 δίποντα και 6/13 τρίποντα, ήτοι 87% και 46% αντίστοιχα, τη ίδια στιγμή που οι αντίπαλοι τους είχαν, περίπου, τα μισά ποσοστά, 41% και 29% αντιστοίχως.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν. Με όπλο τα σουτ από κοντινή και μέση απόσταση και επωφελούμενοι τους διαδρόμους που έβρισκαν, ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (55-39), στο 22’. Εν συνεχεία, το Ρέθυμνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αμυντικά, και σούταρε με μεγαλύτερη συνέπεια, καταφέρνοντας να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (57-48, στο 27’) και, μετά από λίγο, να πλησιάσει στους 6 πόντους (57-51, στο 28’). Τελικά, ο Ίκαρος “ξύπνησε” και χάρη στις βολές του Χαρτ και το τρίποντο του Στρναντ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 64-55, για την τρίτη περίοδο.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη συνέχισαν να κυριαρχούν και στην τελευταία περίοδο. Με το σκορ στο +9 (71-62) υπέρ τους “έτρεξαν” ένα τρομερό σερί 12-2, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (83-64), στο 38’. Στη συνέχεια, χαλάρωσαν κάπως, αλλά δεν απειλήθηκαν από τους αντιπάλους τους μιας και το Ρέθυμνο το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 11 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό, 89-78.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Αφεντουλίδης, Μητσόπουλος
Δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 64-55, 89-78
Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 13 (3), Γκόβενς 6, Άσκα 15, Μανωλόπουλος 11 (3), Σάτον 16, Γκαγκαλούδης 10 (1), Σπανός, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3 (1), Ρίτσαρντς 15 (1), Μπέμπης.
Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 9, Καλλινικίδης 2, Κουμπουρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 31 (5), Καλαμπόκης 4, Κανονίδης, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 9, Αρμπετ 3 (1), Γκάμπριελ 20 (4).

ΠΑΟΚ – Καρδίτσα 85-70

Νίκη για ΠΑΟΚ με “όργια” του Κέβιν Πέτερ Τζούνιορ Ακόμη ένα βήμα για την είσοδ…