Κεντρική Basket League ΑΕΚ Σατανική… εμφάνιση Τσιάκου

Σατανική… εμφάνιση Τσιάκου

aek lavrio

aek-lavrio-tendex

Δεν ξέρουμε αν ο Γιώργος Τσιάκος είναι σατανικός, που δεν είναι βέβαια. Χιούμορ κάνουμε. Ξέρουμε, όμως, ότι και τυπικά και ουσιαστικά είναι υπερπολύτιμος για την ΑΕΚ στην εφετινή περίοδο κι ότι τουλάχιστον χθες, πραγματοποίησε… σατανική εμφάνιση. Αρκεί να κοιτάξει κανείς τον πίνακα στατιστικής του Κώστα Γαλάνη (galanissportsdata.com) και θα το διαπιστώσει. Ο “Mister Tendex” (όπως τον έχουμε βαφτίσει) της “Βασίλισσας” συγκέντρωσε στην αναμέτρηση με το Λαύριο 0, 666 βαθμούς. Έχοντας ως ενεργητικό τα 13 ριμπάουντ σε 25 λεπτά, δηλαδή μάζευε περίπου 1 ριμπάουντ το δίλεπτο (και 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα)!

Ο Τσιάκος δεν πήρε προσπάθειες στην επίθεση (είχε 1/2 σουτ) και ούτε το επιδίωξε μεταξύ μας, αλλά το βέβαιο είναι ότι πάλι με την παρουσία του άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Που είχε μεν αίσιο τέλος για την ΑΕΚ, αλλά εξελίχθηκε πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι “προδίδει” το τελικό σκορ (80-68). Η ΑΕΚ είχε χθες αντίπαλο μια διαβασμένη ομάδα, με 2-3 εξαιρετικά ποιοτικούς παίκτες, αλλά και προπονητή, που “έπαιζε” με την τακτική. Η ΑΕΚ είχε όμως (ξανά) αντίπαλο και ανοικτά μέτωπα στο εσωτερικό της, που πρέπει να βρουν άμεσα λύση