Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΠΑΟ – Λοκομοτίβ 69-72 (vid)

ΠΑΟ – Λοκομοτίβ 69-72 (vid)

batiste kalnietis

batiste-kalnietis

Θύμισε Βελιγράδι, αλλά
Σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές ομοιότητες με αυτό που έδωσε προ έξι ημερών στη Σερβία, ο Παναθηναϊκός γνώρισε εντός έδρας ήττα (στην Κρήτη) από τη Λοκομοτίβ Κούμπαν με 72-69 χάρη σε τρίποντο του Σιμόν σχεδόν σε νεκρό χρόνο (σ.σ.: απέμεναν 0.3’’ για τη λήξη). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ σχεδόν καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά το τρίποντο του Διαμαντίδη στα 9’’ έδειχνε να του δίνει παράταση… ζωής. Ο Κροάτης γκαρντ/φόργουορντ “υπέγραψε”, όμως, τη νίκη για τους Ρώσους “παγώνοντας” τα “Δύο Αοράκια“.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν με την πεντάδα των περσινών… επιτυχιών αφού ο Αργύρης Πεδουλάκης παρέταξε τους ΔιαμαντίδηΟύκιτςΜατσιούλις στην περιφέρεια και το δίδυμο των ΓκιστΛάσμε στη ρακέτα. Παρόλ’ αυτά, η Λοκομοτίβ Κούμπαν ήταν αυτή που έδειχνε να έχει μεγαλύτερη συνοχή στο παιχνίδι της στα πρώτα λεπτά, οπότε και οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι.

Η αστοχία του Παναθηναϊκού (σ.σ.: ξεκίνησε με 1/7 σουτ) σε συνδυασμό με τον έλεγχο των ριμπάουντ από πλευράς Ρώσων (8 έναντι 2), τους έδωσε αέρα εφτά πόντων (5-12) στο 6ο λεπτό, με τον Μπίκοφ να “εκτελεί” δις την “πράσινη” άμυνα από την περιφέρεια.

Το τριφύλλι είχε έλλειψη ενέργειας και σωστών επιλογών στην επίθεση, με αποτέλεσμα να αργήσει σημαντικά να πετύχει το πρώτο του καλάθι (κάρφωμα του Γκιστ στο 5ο λεπτό) και να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ.

Ακόμα κι όταν ο Γκιστ έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι, η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν βρήκε τον τρόπο να κρατηθεί μπροστά στο σκορ (12-17) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο “στιγματίστηκε” από τα πολλά λάθη (9) των δύο ομάδων, όπως επίσης και την αστοχία τους (4/13 σουτ ο Παναθηναϊκός, 4/11 η Λοκομοτίβ Κούμπαν).

Όσο οι “πράσινοι” τα “έσπαγαν” από την περιφέρεια (0/5 στο πρώτο δεκάλεπτο), τόσο η άμυνα των Ρώσων έκλεινε στη ρακέτα. Όλα αυτά, όμως, μέχρι τη στιγμή που ο Ούκιτς… πήρε το όπλο του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε τους νταμπλούχους Ελλάδος σε απόσταση βολής από τη Λοκομοτίβ Κούμπαν (20-22 στο 14’).

Η “απάντηση” του Εβγκένι Πασούτιν λεγόταν Γιασάιτις! Ο Λιθουανός φόργουορντ “πλήγωσε” όσο κανείς άλλος την άμυνα του τριφυλλιού στη δεύτερη περίοδο αφού όντας αλάνθαστος από τη γραμμή των τριών πόντων (3/3) ήταν το αντίδοτο στην (παροδική, όπως αποδείχθηκε) επιθετική δυστοκία της ρωσικής ομάδας.

Έτσι, οι Ρώσοι δεν πτοήθηκαν από το γεγονός πως ο Γκιστ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (29-29 στο 17’) και με επιμέρους σκορ 2-7 στα επόμενα τρία λεπτά πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (31-36).

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσε να βάλει τη μπάλα στο αντίπαλο καλάθι. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά και πάλι στο καλάθι (38-40 στο 24’), αλλά κάπου εκεί “έπεσε ο γενικός” αφού δεν πέτυχαν εντός παιδιάς καλάθι για τα επόμενα έξι λεπτά.

Κάτι η καλή άμυνα της Λοκομοτίβ Κούμπαν, κάτι η αστοχία, κάτι η διστακτικότητα (από ένα σημείο και μετά), επέτρεψαν στην ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν να “χτίσει” μία διψήφια διαφορά που της επέτρεπε να… κοιτάξει προς το “διπλό”.

Το +12 (41-53) του 30ου λεπτού καθιστούσε, άλλωστε, τους φιλοξενούμενους ως το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, την ίδια ώρα που ο Αργύρης Πεδουλάκης άλλαζε διαρκώς πρόσωπα και σχήματα στο παρκέ αναζητώντας τη φόρμουλα που θα επαναφέρει το τριφύλλι σε ρόλο… διεκδικητή της νίκης.

Κάπως έτσι χρησιμοποίησε την πεντάδα της… ανατροπής του Βελιγραδίου τοποθετώντας τον Ματσιούλις στη θέση “4” και χρησιμοποιώντας τρία γκαρντ στην περιφέρεια με σκοπό να “δαγκώσει” ο Παναθηναϊκός στην άμυνα.

Τακτική που, όπως και πριν έξι μέρες, απέδωσε καρπούς αφού το τριφύλλι έκανε το comeback που αναζητούσε επιστρέφοντας σε απόσταση βολής από τη Λοκομοτίβ Κούμπαν.

Για να τα καταφέρει, όμως, χρειάστηκε τόσο την ευστοχία του από την περιφέρεια (δύο τρίποντα ο Ματσιούλις κι ένα ο Διαμαντίδης) όσο και το… θράσος του Παππά, ο οποίος δήλωσε ξανά “παρών” στα κρίσιμα σημεία πρωτοστατώντας στο επιμέρους σκορ 15-3 που “έτρεξε” το τριφύλλι μέχρι το 36ο λεπτό (58-59).

Οι Ρώσοι βρήκαν, όμως, και πάλι τον τρόπο να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας αφού χάρη σε συνεχόμενους πόντους των ΚαλνιέτιςΖουκανένκο προηγήθηκαν με +7 (58-65) στο 33ο λεπτό δείχνοντας πως θα πάρουν τη νίκη στα “Δύο Αοράκια“.

Η αντίδραση από πλευράς τριφυλλιού, όμως, ήταν τέτοια που δεν άφησε περιθώρια για πολλά χαμόγελα στο αντίπαλο στρατόπεδο αφού με το δίδυμο των ΜπράμοςΓκιστ να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με ένα πόντο (66-65) ένα λεπτό πριν το τέλος.

Η Λοκομοτίβ Κούμπαν πέρασε ξανά σε θέση οδηγού με καλάθι του Σιμόν και δύο εύστοχες βολές του Γιασάιτις (66-69 στα 13’’), αλλά η τρίποντη “βόμβα” του Διαμαντίδη ισορρόπησε το παιχνίδι (69-69) με 9’’ να απομένουν δείχνοντας πως οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Ο -άστοχος από την περιφέρεια με 0/5 τρίποντα- Σιμόν, όμως, είχε διαφορετική άποψη καθώς ευστοχώντας στο μοναδικό του σουτ τριών πόντων σχεδόν σε νεκρό χρόνο, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν δίνοντάς της το… φιλί της ζωής που εναγωνίως αναζητούσε για να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναθηναϊκός “πλήρωσε” την διστακτικότητα (και αστοχία) του στην επίθεση και, πλέον, καλείται να κάνει ένα μεγάλο “διπλό” (γιατί όχι μέσα στο Ισραήλ…) προκειμένου να ξανανιώσει… σίγουρος για την πρόκριση.

Διαιτητές: Ανκαράλι – Ταουρίνο – Ομπράντοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 31-36, 41-53, 69-72.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (1), Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6 (2), Γκιστ 18 (1), Παππάς 13 (1), Ματσιούλις 10 (2).
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Μπράουν 13 (1), Ουίλιαμς, Χέντριξ 10, Καλνιέτις 7 (1), Μπίκοφ 11 (2), Γιασάιτις 14 (4), Ζούμπκοφ 1, Ζουκανένκο 7, Σιμόν 9 (1).

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…