Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Όλντενμπουργκ – Λιέτουβος 87-99

Όλντενμπουργκ – Λιέτουβος 87-99

gecevicius lietuvos

gecevicius-lietuvos

Την πρόκριση στο τελικό της προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας πήρε η διοργανώτρια Λιέτουβος Ρίτας. Η ομάδα του Ντιρκ Μπάουερμαν έχοντας ένα σεληνιασμένο Γκετσεβίτσιους σε μεγάλη μέρα επικράτησε της μαχητικής Όλντενμπουργκ με σκορ 99-87 και θα περιμένει τον αντίπαλο που θα προκύψει από το ζευγάρι Οστάνδη- Μπάνβιτ.

Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ο πρώην άσσος του Ολυμπιακού Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ο οποίος πέτυχε 34 πόντους (24 από τους οποίους στο πρώτο ημίχρονο) τελειώνοντας το παιχνίδι με 8/10 τρίποντα. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Αμερικάνος Κρέιμερ (24 πόντους) και ο Αλεξάντροφ (15 πόντους) ενώ ο ηγέτης της ομάδας Τζένκινς έμεινα στα ρηχά (6 πόντους).

Η Λιέτουβος Ρίτας μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε 5-0. Ωστόσο η Όλντενμπουργκ αντέδρασε από το αρχικό μούδιασμα και έφτασε να προηγείται με 9-13.Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Λιέτουβος μπροστά στο σκορ με διαφορά ενός τρίποντου (23-20). Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες άνοιξαν ακόμα πιο πολύ με τη Λιέτουβος να σκοράρει 30 πόντους και να ξεφεύγει στο σκορ έχοντας ως αιχμή του δόρατος το Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ο οποίος πυροβολούσε ακατάπαυστα από τη γραμμή των 6,75 πετυχαίνοντας 17 πόντους! Με βολή του Γλυνιαδάκη η Λιέτουβος έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (53-46).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κουκ να δίνει ρυθμό στην επίθεση της Λιέτουβος και να στέλνει τη διαφορά στο +10 (62-52) για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους Λιθουανούς να προηγούνται με σκορ 71-65. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Όλντενμπουργκ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο κορυφαίος του αγώνα Γκετσεβίτσιους με ένα τρίποντο που πέτυχε στο 38ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στο +9 (90-81) και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του σε ένα σημείο που οι Γερμανοί πίστευαν στην ανατροπή. Ο Μπαμπράουσκας με δύο ελεύθερος βολές διαμόρφωσε το τελικό 99-87.

Όλντενμπουργκ – Λιέτουβος Ρίτας 87-99
Διαιτητές: Λόπες- Καλπάκας- Παπαπέτρου.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-53, 65-71, 87-99.
ΟΛΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ (Μαχόφσκι): Κρέιμερ 24 (1), Ντε Μέλο 2, Φριζ 2, Τζόις 13 (1), Βισότσκι 11 (1), Σμόλντερς 2, Σμιθ, Λόκαρτ, Τζένκινς 6 (1), Πόλντινγκ 2, Αλεξάντροβ 15 (2), Κροσάριολ 10.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6 (1), Μπαμπράουσκας 10, Ρεντίκας, Παλάσιος 10, Σεϊμπούτις 7, Γλυνιαδάκης 3, Γκετσεβίτσιους 34 (8/10 τριπ.), Ορέλικ, Λιντέκα 4, Κουκ 14 (2), Μπέντζιους 2, Γιέλοβατς 9 (1).

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…