Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

devin smith maccabi

devin-smith-maccabi

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Λοκομοτίβ Κούμπαν επικράτησε της Λιέτουβος Ρίτας με σκορ 68-53 κάνοντας το δύο στα δύο στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας και παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα της στη Βαλτική Λίγκα. Κορυφαίοι για τους Ρώσους οι Αμερικανοί Ντέρικ Μπράουν με 22 πόντους και Ρίτσαρντ Χέντριξ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση πέτυχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 96-82. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ισραηλινούς ο Ντέβιν Σμιθ που τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 3/4 τρίποντα. Από τους Σέρβους κορυφαίος ήταν ο θηριώδης Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πρώτη νίκη και για την Αρμάνι Μιλανό στην φετινή Ευρωλίγκα. Οι Ιταλοί μετά την συντριβή της πρεμιέρας στην Τουρκία επικράτησαν της Ζαλγκίρις Κάουνας με 82-75. Όλα τα λεφτά για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ο Νίκολο Μέλι ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ. Από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Παούλιους Γιανκούνας και ο Μαρτίνας Πότσιους με 16 πόντους αντίστοιχα.

Τρομακτική εμφάνιση από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο διέσυρε τη Μπάμπεργκ με σκορ 98-58 και έκανε το δύο στα δύο στο δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τους “μαδριλένους” ο Σέρχιο Γιουλ με 16 πόντους.

palacios-lietuvos

Αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη μπήκαν οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν στο παρκέ. Με όπλο την εξαιρετική αμυντική λειτουργία τους οι Ρώσοι προηγήθηκαν 19-10 στο  τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βάζοντας γερές βάσεις για μία εύκολη επικράτηση. Στην δεύτερη περίοδο η Λιέτουβος Ρίτας προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (39-27).

Στην επανάληψη τίποτα δεν άλλαξε δραματικά. Με αιχμή του δόρατος το Ρίτσαρντ Χέντριξ η Λοκομοτίβ Κούμπαν διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με 14 πόντους διαφορά (55-41). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Λοκομοτίβ Κούμπαν πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση παίρνοντας παράλληλα εκδίκηση για την ήττα που γνώρισε στη Βαλτική Λίγκα την περασμένη Κυριακή από τους Λιθουανούς.

Διαιτητές:
Ζιεμπλίκι – Σέμες – Ρούτεσιτς.
Τα δεκάλεπτα: 19-10, 39-27, 55-41, 68-53.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ 2, Μπράουν 22, Γουίλιαμς 4, Χέντριξ 17 (11ριμπ.), Καλνιέντις 6, Μπίκοφ 8, Γιασάιτις 2, Ζουκανένκο, Μάριτς 3, Σίμον 4.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 5 (1), Μπαμπράουσκας, Παλάσιος, Σεϊμπούτις 5 (1), Γλυνιαδάκης 11, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Ορέλικ, Λιντέκα, Κουκ 6 (1), Μπέντζιους, Γιέλοβατς 8 (1), Σονκάιλα 8.

Άνετη νίκη για Μακάμπι Τελ Αβίβ

ohayon-maccabi

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στην καυτή Nokia arena. Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ με πρωταγωνιστές στην επίθεση το Σοφοκλή Σκορτσιανίτη και τον Τζο Ίνγκλες έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 21-14. Στην δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο δυνατά και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (35-32) με όπλο του το θηριώδη σέντερ Μπόμπαν Μαριάνοβιτς. Οι Ισραηλινοί όμως τρέχοντας ένα σερί 8-0 πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά πόντων (43-32).

Στην τρίτη περίοδο η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν καταιγιστική. Με επιμέρους σκορ περιόδου 30-24 οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με 17 πόντους (73-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι μάζεψαν τη διαφορά χωρίς να καταφέρουν όμως να γίνουν απειλητικοί με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση με σκορ 96-82.

Διαιτητές:Χριστοδούλου – Τσεμπίσεφ – Παπαπέτρου.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-32, 73-56, 96-82.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Μπλου 11 (3), Ράις 6 (2), Τζέιμς 13 (1), Σμιθ 17 (3), Χίκμαν 10 (1), Ίνγκλις16 (3), Τάιους, Οχαγιόν 10 (2), Λάντενσμπεργκ, Σχορτσανίτης 13, Πνίνι.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Μίτροβιτς, Λάζιτς 4, Μπλάζιτς 17 (1), Σιμόνοβιτς 6, Μαριάνοβιτς 20 (13 ριμπ), Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 2, Νέλσον 10, Τζένκινς 11 (1), Σίλμπ 2, Τσβέτκοβιτς.

Πρώτη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο

marquez-haynes-armani

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι Μιλάνο πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Οι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας προηγήθηκαν με 43-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και με πολύ καλή επιθετική λειτουργία μείωσαν στους πέντε πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (63-58). Οι παίκτες του Ηλία  Ζούρου πίστεψαν στη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε ψυχραιμία και πανηγύρισε στο τέλος τη μεγάλη νίκη με σκορ 82-75.

Διαιτητές: Ρίζικ – Κόντε – Βογίνοβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-31, 63-58, 82-75.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς 6 (2),Τζεντίλε 5 (1), Τσερέλα 2 , Μέλι 20 (9ριμπ.), Γκιότι 3, Λάνγκφορντ 9 (1), Σάμουελς 4, Γουάλας 4, Μος 16 (2).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζούρος): Τσιζάουσκας 2, Πότσιους 16 (2), Βένε, Λιπκεβίτσιους 2, Κλιμαβίτσιους 7, Γιανκούνας 16 (1), Γιασικεβίτσιους 10, Ντέτμον 10 (1).

Καταιγιστική η Ρεάλ Μαδρίτης

carroll-real-madrid-bamberg

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στη Μπάμπεργκ. Οι Ισπανοί παίζοντας εξαιρετική άμυνα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 18-7. Στη συνέχεια οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο με ηγέτη στην επίθεση το Σέρχιο Γιουλ ξέφυγαν ακόμα παραπάνω στο σκορ για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 21 πόντων (42-21).

Στο δεύτερο μέρος η Ρέαλ Μαδρίτης ανέβασε ρυθμούς και στην επίθεση με αποτέλεσμα η γερμανική ομάδα να δεχθεί 56 πόντους και να συντριβεί με 98-58. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Μπάμπεργκ στη φετινή διοργάνωση.

Διαιτητές: Ρότσα – Μαέστρε- Γιασεβίτσιους.
Τα δεκάλεπτα: 18-7, 42-21, 73-39, 98-58.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ 9, Φερνάντεθ 7 (1), Ρέγες 13 (7 ριμπ.), Ντιέθ 2, Μίροτιτς 12 (2), Ροντρίγκεθ 8, Κάρολ 11 (3), Ντάρντεν 8, Γιουλ 16 (2), Μπουρούσης 4 (10 ριμπ.), Σλότερ, Μέχρι 8.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3 (1), Σάντερς 3 (1), Ράιτ 1, Τάντα 5 (1), Σμιντ 2 Νέουμαν 2, Φορντ 4, Μάρκοτα 9 (1), Τζέικομπσεν 10 (2), Γκαβέλ 2, Σμιθ 11(3), Ζίρμπες 6.

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…