Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τα αποτελέσματα (vid)

Τα αποτελέσματα (vid)

marcus williams lokomotiv kuban

marcus-williams-lokomotiv-kuban

Με μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε επικράτησε πολύ δύσκολα της μαχητικής Μπουντιβέλνικ με σκορ 102 -84 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης μέρας της Ευρωλίγκας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που πέτυχε 21 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ. Εξαιρετικός για τους Ουκρανούς ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους.

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Λοκομοτίβ Κούμπαν. Το συγκρότημα του Εβγκένι Πασούτιν – αν και έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος του παιχνιδιού- κατάφερε να αποδράσει από την καυτή Kompank Arena επικρατώντας του  Ερυθρού Αστέρα με σκορ 87-84. Κορυφαίος για τους νικητές ο Αμερικανός Μάρκους Γουίλιαμς ο οποίος πέτυχε 23 πόντους ( 5/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) και ήταν ψύχραιμος στο τέλος από την γραμμή των ελεύθερων βολών. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπλέικ Σίλμπ με 17 πόντους.

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία, η Αναντόλου Εφές επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 87-67 . Οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή, έλεγξαν το παιχνίδι και έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση. Για τους νικητές, εντυπωσιακοί ήταν ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς και ο Σκότι Χόπσον που πέτυχαν από 22 πόντους ο καθένας. Πληθωρική εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Τζαμόν Γκόρντον (16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο “δικός” μας Κώστας Βασιλειάδης (16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).  Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 20 πόντους και ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 19 πόντους.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε στο τέλος την αντίσταση της πρωταθλήτριας Γαλλίας ,Ναντέρ, με σκορ 62-59. Κορυφαίος για τους Ρώσους  – που δυσκολεύτηκαν πέραν του δέοντος σε αυτό το παιχνίδι – ήταν ο Σάσα Καούν που τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Γουίλ Ντάνιελς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μεγάλη νίκη για τη Λαμποράλ Κούτσα. Το συγκρότημα του Σέρχιο Σκαριόλο άντεξε στην αντεπίθεση της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο δεύτερο ημίχρονο και  επικράτησε στο τέλος με σκορ 84-80, μπαίνοντας με το δεξί στη διοργάνωση. Κορυφαίος για τους νικητές ο Λαμόντ Χάμιλτον με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ από τους Ισραηλινούς εξαιρετικός ήταν ο Ρίκι Χίκμαν με 20 πόντους.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι η Μπαρτσελόνα έκανε το χρέος της και επικράτησε της Παρτιζάν με σκορ 67-60 στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της βραδιάς. Κορυφαίοι για τους Ισπανούς ο Κώστας Παπανικολάου και ο Άντε Τόμιτς με 13 πόντους ο καθένας ενώ από τους μαχητικούς Σέρβους ξεχώρισε ο Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς με 15 πόντους.

Στο τέλος… “μίλησε” η Φενέρμπαχτσε

Εξαιρετικά ανταγωνιστική εμφανίστηκε η ουκρανική Μπουντιβέλνικ στην παρθενική παρουσία της ομάδας στους ομίλους της Ευρωλίγκας. Το συγκρότημα του Αϊνάρς Μπαγκάσκις μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ξεφύγει στο σκορ με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με τρεις πόντους διαφορά (15-18). Στη δεύτερη περίοδο οι Ουκρανοί πάτησαν  γκάζι και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Αμερικανούς Μπλέικ Άχερν και Νταχουάν Σάμερς φόρτωσαν το καλάθι των Τούρκων με 28 πόντους και βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με 43-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Μπουντιβέλνικ συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι των Τούρκων και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς ανέβασαν τη διαφορά και προηγήθηκαν 77-71 στη λήξη της τρίτης περιόδου χάρη σε τρίποντη βόμβα του Νταχουάν Σάμερς.

Η Φενέρμπαχτσε όμως απέδειξε ότι φέτος είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα. Έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι και με μεγάλη ανατροπή πέρασε μπροστά στο σκορ με 79-81 στο 35ο λεπτό με κάρφωμα του Γκάσπερ Βίντμαρ. Στα τελευταία λεπτά οι Τούρκοι έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με σκορ 102-84.

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Πατέρνικο – Καλπάκας.
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-41, 77-71, 84-102.
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπαγκάσκις): Αχέρν 16 (4), Λαβρίνοβιτς 21 (1), Ντροζντόφ, Γκορμπένκο 2, Στρέλνιεκς 14 (2), Ανισίμοβ 3, Λεμπεντίτσεβ, Ανικιένκο 2, Ντάουνς 7 (1), Μίναρντ 7, Σάμερς 12 (2).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 11, Μπιέλιτσα 11 (3), Ερμίς, Μαχμούτογλου 12 (2), Κλέιζα 12, Βίντμαρ 9, Ζόριτς 10, Μπογντάνοβιτς 21 (1), Πρέζλιτς 14 (2), Σιπαχί 2.

demarcus-nelson-erithros-asteras

“Απέδρασε”… από το Βελιγράδι η Λοκομοτίβ Κούμπαν

Εκρηκτική ήταν στο ξεκίνημα η Λοκομοτίβ Κούμπαν. Με αιχμές του δόρατος στην επίθεση τους Αμερικανούς Ρίτσαρντ Χέντριξ και Μάρκους Γουίλιαμς, οι Ρώσοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με διαφορά 10 πόντων (20-30). Στη δεύτερη περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Ο Ερυθρός Αστέρας βελτίωσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία και με επιμέρους σκορ περιόδου 22-8 πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 42-38.

Δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν όμως παίρνοντας στο τέλος βοήθειες από τον – μέχρι εκείνη τη στιγμή – άφαντο Μάντας Καλνιέντις πλησίασε τους Σέρβους σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-58).

Στην καθοριστική τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη. Ο Μάρκους Γούιλιαμς πήρε το όπλο του και με συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τη διαφορά στους 8 πόντους στο 36ο λεπτό (62-70). Οι Ρώσοι συνέχισαν να εκτελούν τους Σέρβους από την γραμμή των 6,75 με αποτέλεσμα να στείλουν τη διαφορά στο +10 στο 38ο λεπτό.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Οι Σέρβοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής και παρά λίγο να έκλεβαν το παιχνίδι αν ο Μάρκους Γουίλιαμς δεν ήταν εύστοχος από την γραμμή της φιλανθρωπίας στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Διαιτητές: Τσμίκιεβιτς – Κορτές- Καρτάλ.
Τα δεκάλεπτα: 20-30, 42-38, 59-58, 84-87.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Μίτροβιτς, Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 11(1), Σιμόνοβιτς, Μαριάνοβιτς 10 (10 ριμπ), Ραντένοβιτς 14 (2), Κάτιτς 4, Νέλσον 14 (1), Τζένκινς 11 (2), Σίλμπ 17 (1τρ, 8 ριμπ.).
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ 3, Μπράουν 9, Γουίλιαμς 23 (5/8 τρίποντα, 7 ριμπ.), Χέντριξ 19 (9 ριμπ.), Καλνιέντις 3 (7 ασ.), Μπίκοφ 6 (6 ασ.), Γιασάιτις 12 (2), Ζούμπκοφ, Ζουκανένκο, Μάριτς 8, Σίμον 4.

hopson-anadolu-efes-armani

Άνετη επικράτηση για Αναντόλου Εφές

Η Αναντόλου Εφές δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αρμάνι Μιλάνο. Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παρκέ και έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς προηγήθηκαν με 42-35 στο ημίχρονο.

Το συγκρότημα του Λούκα Μπάνκι δεν κατάφερε ούτε στην επανάληψη να πλησιάσει απειλητικά τους Τούρκους οι οποίοι μάλιστα αύξησαν τη διαφορά στο +14 στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-52) με το Ντούσκο Σαβάνοβιτς να συνεχίζει να φορτώνει με πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά ο εξαιρετικός Κώστας Βασιλειάδης και ο Τζαμόντ Γκόρντον με καθοριστικά καλάθια δεν επέτρεψαν στην ιταλική ομάδα να γίνει πιο ανταγωνιστική. Έτσι η Αναντόλου Εφές επικράτησε άνετα της Αρμάνι Μιλανό με σκορ 87-67 μπαίνοντας με το δεξί στη φετινή διοργάνωση.

Διαιτητές: Γκαρσία Ορτίθ – Τζόβτσιτς – Σούλγκα.
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 66-52, 87-67.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 16 (3), Ερντέν 7, Σαβάνοβιτς 22 (3), Γκόρντον 16 (6 ριμπ., 7 ασ.), Χόπσον 22 (3), Ντραγκίσεβιτς, Πλάνινιτς 2, Μπάρατς 2.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Χάινς 3, Τζεντίλε 19 (2), Τσερέλα, Μέλι 6 (9 ριμπ.), Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμουελς 10, Γουάλας 4 (1), Τζέρελς 5 (1).

nocioni-kutxa-laboral-maccabi

“Άντεξε” στην αντεπίθεση η Λαμποράλ Κούτσα

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Λαμποράλ Κούτσα η οποία εκμεταλλευόμενη τον παράγοντα έδρα άνοιξε το ρυθμό και βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-18. Παρόμοια εικόνα και στο  δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ αλλά οι γηπεδούχοι επιβάλλοντας τον ρυθμό τους πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων (48-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού. Με επιμέρους σκορ περιόδου 14-23 το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ πλησίασε στον πόντο (62-61). Στην τελευταία περίοδο οι Ισραηλινοί πέρασαν και μπροστά στο σκορ ωστόσο η Λαμποράλ Κούτσα ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος καθώς ήταν πιο ψύχραιμη και τυχερή στα τελευταία λεπτά.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Λόπες – Μπισάνγκ.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48 -38, 62-61, 84-80.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Νοτσιόνι 9 (1), Χάμιλτον 15 (1), Χοτζ 6, Σαν Εμετέριο 12 (2), Πλάις 12, Ερτέλ 11 (1), Κελάτι 2, Γιέλινεκ 9 (1), Κοζέ 8.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Μπλου, Ράις 8, Τζέιμς 8, Σμιθ 9 (1), Χίκμαν 20 (2), Ίνγκλις 14 (2), Τάιους 2, Οχαγιόν 11 (1), Λάντενσμπεργκ 6, Σχορτσανίτης 2.

meacham-nanterre-cska

Αγχωτική νίκη στο τέλος για ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας, Ναντέρ, έβαλε δύσκολα στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Το συγκρότημα του Πασκάλ Ντοναντιέ πραγματοποίησε εκρηκτικό ξεκίνημα και βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 20-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ρωσική αρκούδα προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικά παρά να μειώσει τη διαφορά στους 7 πόντους στο ημίχρονο (35-28).

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα ξύπνησαν στην επανάληψη και πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 22-13 στο τρίτο δεκάλεπτο περνώντας με βραχέα κεφαλή μπροστά στο σκορ (48-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποιήθηκε ένα θρίλερ με συχνές εναλλαγές στο προβάδισμα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν πιο ψύχραιμοι και με καλάθι του Τζέρεμι Πάργκο 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη σφράγισαν αυτή την αγχωτική νίκη.

Διαιτητές: Πέρες – Γκόντας – Τζαβόρ.
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-28, 48-50, 59-62.
ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντιέ): Νζεουλί, Ζουντίθ 3, Τζαιτέ 6, Κοροσίν 6, Μίτσαμ 6, Γκλαντίρ 2, Φόστερ 3 (1), Ντεσόν 11 (1), Ντάνιελς 18 (2), Πασκάλ 4.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 3 (1), Μίτσοφ 4, Φριντζόν 1, Τζάκσον, Πάργκο 10, Κρίστιτς 8, Γουίμς 12, Καούν 16 (9 ριμπ.), Χριάπα 7, Χάινς.

papanikolaou-barcelona-partizan

Κακή εμφάνιση… αλλά νίκη για Μπαρτσελόνα

Εμφανώς ανέτοιμη ήταν η Μπαρτσελόνα στο πρώτο της ευρωπαϊκό παιχνίδι. Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ πραγματοποίησε μία μέτρια εμφάνιση και νίκησε δύσκολα την αδύναμη Παρτιζάν με σκορ 67-60.  Στο πρώτο ημίχρονο οι Ισπανοί ήταν κάκιστοι επιθετικά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις με δύο πόντους στο τέλος της δεύτερης περιόδου (28-26).

Στην επανάληψη οι “μπλαουγκράνα” ανέβασαν λίγο την απόδοση τους και προηγήθηκαν και με 10 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (56-46) σφραγίζοντας τη νίκη σε ένα παιχνίδι που γρήγορα θα ξεχαστεί.

Διαιτητές: Σαχίν – Πηλοίδης – Κοβάλσκι.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-26, 45-40, 67-60.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 8 (10 ριμπ.), Σάντα 2, Χουέρτας 10 (10 ασ.), Αμπρίνες 8, Ναβάρο 4 (1), Τοντόροβιτς 2, Παπανικολάου 13 (3), Χεζόνια, Λάμπε 6, Νάχμπαρ 1, Τόμιτς 13.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 9 (1 τρ., 13 ριμπ.), Βέστερμαν 10 (2), Ντάλο, Μιλοσάβλιεβιτς 15 (3), Μπογκντάνοβιτς 8 (1), Γκάγκιτς 6, Μούσλι 8 (8 ριμπ.), Κίνσεϊ 4, Μπεζμπράντιτσα.

Μακάμπι – Βαλένθια 95-80 (vid)

Παραμένει ζωντανή η Μακάμπι Τελ Αβιβ. Σπουδαία νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβιβ.… νίκησ…