Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Νίμπουργκ – Μπάνβιτ 78-87

Νίμπουργκ – Μπάνβιτ 78-87

thompson ryan oostende

thompson-ryan-oostende

Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά των προκριματικών της Ευρωλίγκας πήρε η τούρκικη Μπάνβιτ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση της Νίμπουργκ με σκορ 78-87.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ο Κιθ Σίμονς ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 3/3 τρίποντα και ο Ρόουλαντ ο οποίος ήταν όλα τα λεφτά στην οργάνωση έχοντας 13 ασίστ και 9 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσέστερ Σίμονς (27πόντους).

Η Νίμπουργκ μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο βρήκε τους Τσέχους να υπολείπονται με διαφορά ενός καλαθιού (24-26). Η δεύτερη περίοδος άνηκε αποκλειστικά στους Τούρκους οι οποίοι ήταν καταιγιστικοί και με επιμέρους σκορ 26-16 βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά. (40-52).

Στο δεύτερο ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε σημαντικά. Ο Ρόουλαντ σέρβιρε και ο Σίμονς εκτελούσε, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +15 (51-66) τρία λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά διατηρήθηκε σταθερά σε διψήφια διαφορά με το τελικό 78-87 να στέλνει τη Μπάνβιτ στα ημιτελικά με αντίπαλο την Οστάνδη.

Διαιτητές: Ντοζάι- Τζόβσιτς, Παπαπέτρου
Τα δεκάλεπτα: 24-26, 40-52, 58-70, 78-87.
ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ (Κεμζούρα): Μασάμπα, Χρούμπαν 5 (1), Πάλιζα 8 (2), Βελς 2, Χούσκα 4, Σίμονς 24 (3 τρ. 6ριμπ), Μαχάλμπασιτς 15, Ράνσικ 12, Πέιτζ 5, Πομίκαλεκ.
ΜΠΑΝΒΙΤ: ( Ιτούδης): Ρόουλαντ 9 (1τρ. 13ασ), Γκόρντον 7, Εντζέ, Ντέιβις 10, Μεχία 14, Κάντεκιν, Κούκο 9 (1), Σίμονς 16 (3), Καντιτίζ, Πρέπελιτς 8 (2), Βεϊσέλογλου 8, Οζέρ 6.