Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Λιέτουβος – Ρίγα 80-71

Λιέτουβος – Ρίγα 80-71

seibutis

seibutis

Η Λιέτουβος Ρίτας είναι η δεύτερη ομάδα μετά την Όλντενμπουργκ που σφραγίζει την πρόκριση της στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ντιρκ Μπάουερμαν –που είναι από το φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους της Ευρωλίγκας– επικράτησε δύσκολα της μαχητικής  Ρίγα με σκορ 81-70.

Κορυφαίος για τους διοργανωτές ήταν ο Ρεϊμάλντας Σεϊμπούτις ο οποίος ήταν απολαυστικός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού σκοράροντας 23 πόντους  ενώ από την Ρίγα ξεχώρισαν ο Ντελινινκάιτις (14 πόντους) και ο Μπράουν ( 13 πόντους).

Η Ρίγα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την καλή άμυνα της βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 15-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Λιέτουβος στη συνέχεια ανέβασε στροφές και με ένα μίνι ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με σκορ 39-31.

Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στο +14 (61-47) στην τρίτη περίοδο με κύριο εκφραστή το Σεϊμπούτις που βομβάρδιζε το αντίπαλο καλάθι. Στην τελευταία περίοδο η Ρίγα έκανε την ολική επαναφορά και έφτασε να μειώσει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (73-69) με βολές του Ντελινινκάιτις 1:20 πριν από το τέλος του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο λεπτό οι Λιθουανοί όμως ήταν ψύχραιμοι και με τρίποντο “μαχαιριά στην καρδιά” του Ομάρ Κουκ (00:58) πήραν αυτή την αγχώδη – όπως αποδείχθηκε – πρόκριση.

Η Λιέτουβος Ρίτας θα αντιμετωπίσει την Όλντενμπουργκ την Πέμπτη (3/10) με φόντο το τελικό της Παρασκευής(4/10) που θα κρίνει το τελευταίο εισιτήριο στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Λιέτουβος Ρίτας – Ρίγα 80-71
Διαιτητές: Τζόβσιτς – Ντοζάι – Κοβάλσκι.
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 39-31, 61-47, 80-71.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 5 (1), Μπαμπράουσκας, Ρεντίκας, Παλάσιος 10 , Σεϊμπούτις 23 (2), Γλυνιαδάκης 8, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Ορέλικ, Λιντέκα 10, Κουκ 7 (1 τρίπ., 7 ασ.), Μπέντζιους, Γιέλοβατς 6.
ΡΙΓΑ (Μπουτάουτας): Ρόμπινσον 13 (1), Μπέρτζινς Αρ. 11 (3) , Γιαχόβικς 3, Σρέλνιεκς, Γιανισένοκς 10 (1), Γκεκς, Μπράουν 13 (3), Ντελινινκάιτις 14 , Πασέκνικς, Μπέρτζινς Γ. 7, Ίλτζινς.

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…