Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν-Ούνικς Καζάν 85-82 – Καθάρισαν οι γκαρντ για τους Γάλλους

Βιλερμπάν-Ούνικς Καζάν 85-82 – Καθάρισαν οι γκαρντ για τους Γάλλους

Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν υποδέχθηκε την Ούνικς για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο Αστρομπάλ με σκορ 85-82. Σε μεγάλη βραδιά ήταν οι Κρις Τζόουνς και Ντέιβιντ Λάιτι για τους Γάλλους, καθώς πέτυχαν 25 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ο Μάριο Χεζόνια ήταν σε δαιμονιώδη φόρμα σκοράροντας 27 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Πάρκερ ξεκίνησε πολύ δυνατά και μάλιστα έκανε σερί 8-0 με την έναρξη της αναμέτρησης. Ωστόσο η Ούνικς βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και έφτασε αμέσως στο 8-7.

Τοπ μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου κύλησε με τη γαλλική ομάδα να έχει βραχεία κεφαλή 4-5 πόντων. Η ρώσικη ομάδα, κατάφερε να πλησιάσει και μάλιστα ισοφάρισε με τον Γεκίρι σε 14-14. Ο ίδιος παίκτης έδωσε την ασίστ έξω στον Σπίσου, ο οποίος με τρίποντο έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 16-17.

Το τέλος πρώτου δεκαλέπτου βρή την Ούνικς να προηγείται με 24-21 μέσα στη Γαλλία.

Η Ούνικς διατήρησε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο η Βιλερμπάν βρήκε τις λύσεις και με το χρονόμετρο να δείχνει 2.33’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Κρις Τζόουνς έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχο γκολ φάουλ.

Σα να μην έφτανε αυτό οι Γάλλοι, κάνοντας ένα μικρό σερί, έφτασαν να προηγούνται με 5 πόντους, με το σκορ να γίνεται 37-32. Πρωταγωνιστές σε εκείνο το σημείο ήταν οι Λάιτι και Οκόμπο.

Το ημίχρονο βρήκε τη Βιλερμπάν να προηγείται στο Αστρομπάλ με  39-36.

Ξεκαθάρισε το τοπίο η Βιλερμπάν στο δεύτερο ημίχρονο

Η Βιλερμπάν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να μην απειληθεί ουσιαστικά από την Ούνικς. Η γαλλική ομάδα είχε σε μεγάλη μέρα τους γκαρντ της , Κρις Τζόουνς και Ντέιβιντ Λάιτι, με τον πρώτο να είναι και ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ στο τρίτο δεκάλεπτο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Μάλιστα έφτασε να προηγείται με 12 πόντους, με το σκορ να γίνεται 65-53, με δίποντο του Λάιτι. Στη συνέχεια της τρίτης περιόδου,  η Βιλερμπάν «κόλλησε» επιθετικά με την Ούνικς να επιχειρεί να πλησιάσει. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 65-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, φάνηκε ότι η γηπεδούχος ομάδα είχε τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη. Έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Λάιτι και Τζόουνς διατηρούσε μια διαφορά 8-10 πόντων, με την ρώσικη ομάδα να μη μπορεί να κάνει κάτι πιο επικίνδυνο. Ωστόσο στη συνέχεια οι Χεζόναι και Γεκίρι, έδωσαν νέα πνοή στην Ούνικς και πλησίασαν στο 71-68. Ήταν η ώρα ο Τζόονς να δηλώσει παρών και πάλι, δίνοντας νέες λύσεις στη Βιλερμπάν. Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα ήταν 85-82 υπέρ των γηπεδούχων που νίκησαν λίγο πιο εύκολα από ότι δείχνει το αποτέλεσμα.

Με αυτή τους τη νίκη οι Γάλλοι φτάνουν στο 6-2, όντας μια από τις εκπλήξεις της διοργάνωσης. Από την άλλη η ομάδα του Περάσοβιτς, είναι στο 3-5, πριν έρθει στο ΟΑΚΑ να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-36, 65-57, 85-82.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 17 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόουνς 25 (8/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Καχούντι 5 (1), Λακόμπ, Ντιό, Γκιστ 6 (3/4 δίποντα), Οσετκόβσκι 4, Λάιτι 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Χάουαρντ 2, Στράζελ 3, Αντετοκούνμπο 4 (2/2 δίποντα)

Ούνικς (Περάσοβιτς): Σπίσου 5 (1), Τζον Μπράουν 9 (3/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάνααν 10 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Λορέντζο Μπράουν 12 (5/7 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπράντλι, Χεζόνια 27 (10/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουζίνσκι 5 (1), Τζεκίρι 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μέγιο 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 28/40 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 14/18 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς: 28/40 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 8/8 βολές, 27 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά και από το επίσημο σάιτ της Ευρωλίγκας πατώντας εδώ.