Κεντρική Γυναίκες Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

pao oly jpg

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός.

Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικός των Play Off της Α1 Γυναικών με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 68-65 του Ολυμπιακού και να ισοφαρίζει τη σειρά σε 1-1. Οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την προσεχή Κυριακή (21/4) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου η οποία ταλαιπωρείται από ίωση, στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 10-8 (7’) για να πάρει το προβάδισμα ο Ολυμπιακός και να κλείσει το ημίχρονο 20-15.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα αύξησε στη συνέχεια τη διαφορά φτάνοντας στο +10 (29-19, 13’) με προσπάθειες της Τόμπιν με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει και να μειώνει σε 33-30 με το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγε με 11 πόντους (45-34, 25’30’’) με τον Παναθηναϊκό να κλείνει την ψαλίδα (45-40, 26’10’’) και να φτάνει τη διαφορά στο καλάθι (54-52, 35’).

Με την Τζόουνς να συνεχίζει η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγήθηκε με 60-58 (38’35’’). Η Σπυριδοπούλου με δυο βολές 43 δευτερόλεπτα από το τέλος ισοφάρισε σε 60-60, στην συνέχεια η Τζόουνς αστόχησε σε τρίποντο για να γίνει μετά λάθος από την Νικολοπούλου. Ακολουθήσε άστοχο σουτ της Τζοουνς για να πάει το ματς στην παράταση.

Σωτηρίου και Αλέιν έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (64-61, 41’30’’) για να περάσει μπροστά ο Ολυμπιακός με δύο καλάθια της Νικολοπούλου.

Η Αλέιν έδωσε εκ νέου την πρωτοπορία στον Παναθηναϊκό (66-65, 44’20’’) με την ίδια παίκτρια να κάνει το 68-65, 16 δευτερόλεπτα από το τέλος της παράτασης. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη και να ισοφαρίζει σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Διαιτητές: Καπράνος – Θεωνάς – Παπαδόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 45-52, 60-60 (κ.α.), 68-65 (παρ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8 (1), Τσβίτκοβιτς 9 (1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 7 (2), Τζόουνς 25 (1), Αλέιν 12.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Γουίλιαμς 13, Σπυριδοπούλου 9 (1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 17 (3), Καρλάφτη, Βίτολα 6, Χριστινάκη 7, Κολλάτου, Τόμπιν 1.