Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 61-53

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 61-53

IMG 5509 jpeg

«Ερυθρόλευκος» ο 3ος τελικός.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 61-53 στον τρίτο τελικό των Play Off του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών και πήρε προβάδισμα με 2-1 νίκες στη σειρα. Πρώτη σκόρερ για τις ερυθρόλευκες ήταν η Γουίλιαμς με 14 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ σημείωσε η Χριστινάκη με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε η Αλέιν με κυριαρχική παρουσία, όπως αποδεικνύουν οι 14 πόντοι και τα 16 ριμπαουντ, αλλά και η Τζόουνς που άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και με μεγάλη έμφαση στην άμυνα στα πρώτα λεπτά. Οι “πράσινες” έκλεισαν την περίοδο στο +1 (12-11), όμως ακολούθησε ερυθρόλευκο… ξέσπασμα. Οι γηπεδούχες ήλεγξαν πλήρως το ρυθμό σε όλα τα επίπεδα και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με +12 (31-19). Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. Το «τριφύλλι»  βρέθηκε στο -8 μετά τη συμπλήρωση των 30′ και στα 36′ έφτασε σε απόσταση… ενός σουτ (50-47).

Το ματς έγινε ντέρμπι, με την επίθεση του Ολυμπιακού να έχει χάσει το ρυθμό της, ενώ η Σταμολάμπρου έκανε το 52-50 με 2,5 λεπτά στο ρολόι. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όμως το σύνολο της Καπογιάννη έχασε το μυαλό του, οι παίκτριες του Νίκλα πήραν ξανά τον έλεγχο και κατάφεραν να… κλείσουν το ματς με το υπέρ τους . Κάπως έτσι, έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών και πάνε στην Αθήνα για να τελειώσουν εκεί τη σειρά στο «Παύλος Γιαννακόπουλος». Διαφορετικά, σε περίπτωση νέας νίκης του Παναθηναϊκού, όλα θα κριθούν σε Game 5 στον Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53.