Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο 92-86 (vid)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο 92-86 (vid)

cfbce198 21df 4c80 964b ba706b7de371 jpg

Νικηφόρο το τελευταίο παιχνίδι της Μακάμπι στην κανονική διάρκεια

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκα η Μακάμπι, καθώς επικράτησε δύσκολα της Αρμάνι Μιλάνο με 92-86. Οι Ισραηλινοι πλέον ετοιμάζονται για τη μάχη των playin και την προσπάθεια τους να μπουν στα playoff.

Ο Νίμπο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έκανε πάρτι στη ρακέτα της Αρμάνι και με 4/4 δίποντα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (13-8). Η Μακάμπι ήταν εξίσου εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά (24-14). Οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν την απόσταση (27-23), με τις άμυνες και των δύο να είναι ανύπαρκτες στα πρώτα δέκα λεπτά.

Η Μακάμπι συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο να έχει το προβάδισμα, αλλά η κακή της άμυνα επέτρεπε στην Αρμάνι να μείνει κοντά (37-34). Οι δύο ομάδες σημείωναν το ένα καλάθι μετά το άλλο και οι Ιταλοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον εκπληκτικό Σιλντς. Το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο και σημειώθηκαν συνολικά 104 πόντους (52-52)!

Το επιθετικό ρεσιτάλ της Μακάμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Οι Ισραηλινοί και στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσαν 25 πόντους και πήραν και πάλι προβάδισμα (77-70). Οι Ισραηλινοί δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (82-72). Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να επιστρέψει και η Μακαμπι πήρε τη νίκη με 92-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 52-52, 77-70, 92-86

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής… από συνήθεια

Το τρίτο σερί πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός λοιπόν κατέκτησε το πρωτάθλη…