Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Περιστέρι – Τενερίφη 90-82

Περιστέρι – Τενερίφη 90-82

IMG 3411 jpeg

Το Περιστέρι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Τεράστια νίκη για το Περιστέρι, «λύγισε» την Τενερίφη με 90-82 και σε συνδυασμό με την ήττα της Χάποελ από την Καρσίγιακα προκρίθηκε στους 8 του Basketball Champions League.

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι πάρα πολύ εύστοχες, με το σκορ να είναι 10-8 μετά από τη συμπλήρωση τριών λεπτών. Η ευστοχία ήταν ασύλληπτη και για το Περιστέρι και για την Τενερίφη με το σκορ να πηγαίνει στο 19-15, με 5.18′ να απομένουν στο δεκάλεπτο. Με τρίποντο και φάουλ του Ντούρνεκαμπ η Τενερίφη ισοφάρισε σε 19-19. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 28-24 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με τον ΜήτρουΛονγκνα σημειώνει 4 συνεχόμενους πόντους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με το Περιστέρι να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 30-24 με τον Λοβ, αλλά την Τενερίφη να απαντάει με ένα επιμέρους 9-0 σερί και να προσπερνά στο σκορ με 33-30. Παρά την πίεση των Ισπανών, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» με κάρφωμα του Τόμπσον έκαναν το 38-36. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με το Περιστέρι να κάνει το 45-41 με καλάθι του Ρένφρο στο 18′. Με βολές του Γκάι και του Ντόμερκαπ απάντησε η Τενερίφη για το 45-44, 90” για το τέλος του ημιχρόνου. Τελικώς, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήγε στα αποδυτήρια στο +4, 50-46.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του Περιστερίου και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σπανούλη να τρέχει ένα επιμέρους 6-2 σερί και να προηγείται με 8, 56-48. Ο Κάιλ Γκάι με πέντε προσωπικούς πόντους, μείωσε στους 4, 58-54. Ο Κασελάκης με τρίποντο και ο Τόμπσον με κάρφωμα διαμόρφωσαν το 63-54 στο 26′. Γκάι και Χουέρτας με δύο σερί τρίποντα μείωσαν στο καλάθι, 63-60. Με τον Γκάι να κρατάει την Τενερίφη στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν κι άλλο, 68-66 με το τέλος της περιόδου.

Μετά από 2 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν σημειωθεί μόλις 2 πόντοι, από τον Κάιλ Γκάι. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 70-70 στο 33′. Χουέρτας και Γκάι το είχαν πάρει προσωπικά και η ισπανική ομάδα έκανε το 74-71. Το Περιστέρι απάντησε με ένα δικό του 7-2 σερί για να προσπεράσει και πάλι στο σκορ, 78-76 στο 36′. Οι «κίτρινοι» εκμεταλλεύτηκαν το μπόνους των βολών κι έκαναν το 84-78, 2.25′ για το τέλος. Παρά την πίεση της Τενερίφη, ο Κένι Γουίλιαμς με τρίποντο το τελείωσε και το Περιστέρι πήρε τεράστια νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 50-46, 68-66, 90-82