Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 98-80 (vid)

Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 98-80 (vid)

Μάικ Τζέιμς

Σπουδαία εμφάνιση για τη Μονακό, με ηγέτη τον Τζέιμς.

Ο Μάικ Τζέιμς έγραψε τη δική του ιστορία… Ανέβηκε στην πρώτη θέση των κορυφαίων σκόρερ της EuroLeague και η Μονακό επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 98-80, φτάνοντας στην 7η συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague.

Ο έμπειρος γκαρντ χρειαζόταν 12 πόντους για να ξεπεράσει τον Βασίλη Σπανούλη,  έβαλε 13 με 4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 5/5 βολές στα πρώτα 16’07” του αγώνα, ενώ συνολικά σημείωσε 20 πόντους (5/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/7 βολές) και 3 ασίστ σε 30’09” συμμετοχής. Από τους Σέρβους ξεχώρισαν ο Λούκα Μίτροβιτς με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και ο Τζοέλ Μπόλομποϊ με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Με ενέργεια μπήκε ο Ερυθρός Αστέρας στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Μίτροβιτς, Γκεντράιτις έγραψε το 7-11 Ο Μπλόσομγκεϊμ  με το εύστοχο τρίποντο του, ισοφάρισε 11-11. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και με τους Ντιαλό και Οκόμπο έκλεισαν το δεκάλεπτο με 25-17. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μείωσε στη 2η περίοδο (25-23), όμως ο ηγέτης της Euroleague, Μάικ Τζέιμς δεν το άφησε έτσι… Απάντησε με 6 σερί δικούς του πόντους (31-23). Με το ημίχρονο να κλείνει στο +8 (46-38).

Με τους Γκεντράιτις και Μίτροβιτς και Μπολομπόι, οι Σέρβοι έφεραν τη διαφορά στον πόντο  (48-47). Το 3ο δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (52-51). Η Μονακό με τους Άλφα Ντιαλό και Ελί Οκόμπο, έτρεξε ένα επί μέρους 12-3, διαμορφώνοντας το 57-57 σε 69-60 στη λήξη της περιόδου.

Τελική ευθεία… Η διαφορά έφτασε έως και τους +15 (75-60). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση αλλά μάταια… Οι Μονεγάσκοι κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και πήραν την νίκη με 98-80.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 46-38, 69-60, 98-80.

Δείτε εδώ το στατιστικό του αγώνα.

ΕΟΚ: Ακατάλληλοι, ανεπαρκείς, επικίνδυνοι

Φανταστείτε να μην ήταν το κορυφαίο πρωτάθλημα της ΕΟΚ η Elite League… Λοιδορούσαμε τους (…