Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Αρμάνι Μιλάνο 80-98 (vid)

Μονακό – Αρμάνι Μιλάνο 80-98 (vid)

IMG 3502 jpeg webp

Η Αρμάνι Μιλάνο έβαλε τέλος στο σερί των οκτώ νικών της Μονακό.

Σπουδαία εμφάνιση σημείωσε η Αρμάνι Μιλάνο, υπέταξε τη Μονακό με 98-80, περιπλέκοντας έτσι ακόμη περισσότερο τα πράγματα της κατάταξης στην τετράδα.

Με τη νίκη της αυτή η Αρμάνι ανέβηκε στο 13-17 και ελπίζει για τα play-in, ενώ η Μονακό, που ηττήθηκε μετά από 8 σερί νίκες, υποχώρησε στο 19-11 και υπάρχει περίπτωση να πέσει στην 5η θέση αν ο Παναθηναϊκός κερδίσει τον Ερυθρό. Για τους φιλοξενούμενους ο Μίροτιτς είχε 21 πόντους, ο Χολ 14 και 7 ασίστ, ο Λο 15 πόντους και 3 ασίστ και ο Σιλντς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους γηπεδούχους κορυφαίος παίκτης αναδείχθηκε ο  Ντιάλο με 17 πόντους (6/8 σουτ).

Η Αρμάνι με τους  Μίροτιτς και Μέλι να δίνουν ρυθμό στο ξεκίνημα προηγήθηκε 0-6 και 8-10, την ώρα που ο Λόιντ σήκωνε στα «χέρια» του τη Μονακό έως εκείνο το σημείο. Ο  Μάικ Τζέιμς (15-12) χάρισε το προβάδισμα στην ομάδα του, το οποίο και διατήρησε ως το 20-17. Με τους Χολ, Βόιτμαν και Λο, η Αρμάνι έτρεξε ένα σερί 0-10 και έκλεισε το δεκάλεπτο 20-27.

Με άλλη ενέργεια μπήκε στο παρκέ η Μονακό, έχοντας τον Ουόκερ μείωσε σε 27-29 και με τον ίδιο τρόπο κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ (37-39). Η Αρμάνι συνέχισε να κρατά τα ηνία του παιχνιδιού, φτάνοντας τη διαφορά έως και τους +10 (42-52). Η Μονακό υπέπιπτε σε ανούσια λάθη κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι, διαμορφώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου το 44-58.

Η Μονακό επέστρεψε με άλλη διάθεση στο Β΄ μέρος της αναμέτρησης και αυτό φάνηκε από τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε (48-66, 24′). Ανεβάζοντας την ένταση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά (62-71, 28′). Η 3η περίοδος έκλεισε με σκορ 67-76. Με τον Ντιαλό οι γηπεδούχοι μπήκαν  ξανά στο στο παιχνίδι (70-77) . Οι φιλοξενούμενοι με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» σημείωσαν 8 διαδοχικούς πόντους, αφήνοντας τους Ιταλούς χωρίς καλάθι για 5΄ και γράφοντας έτσι το τελικό 80-98.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 44-58, 67-76, 80-98.