Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – ΠΑΟΚ 95-79

Κολοσσός – ΠΑΟΚ 95-79

6145855 1 jpg

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε ακόμη μια σημαντική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League. Οι Νησιώτες επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 95-79 και συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι σημείωσαν 34 πόντους, πήραν διψήφια διαφορά και καθάρισαν το παιχνίδι. Η νίκη μάλιστα ήταν διπλή, καθώς καλύφθηκε και η διαφορά του πρώτου γύρου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ δίχως να μπορεί κάποια να ξεφύγει στο σκορ (20-19). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά δύο πόντων (45-47).

Το παιχνίδι κρίθηκε όλο στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Κολοσσός σε αυτό το διάστημα έκανε ότι ήθελε σημείωσε συνολικά 34 πόντους και έριξε..  στα σκοινιά τον Δικέφαλο του Βορρά (79-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι Νησιώτες πήραν τη μεγάλη νίκη με 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79