Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βίρτους Μπολόνια – Μονακό 78-80 (vid)

Βίρτους Μπολόνια – Μονακό 78-80 (vid)

IMG 0299 jpeg

«Αγκάλιασε» το πλεονέκτημα έδρας η Μονακό.

Σπουδαίo διπλό σημείωσε η Μονακό στην Μπολόνια, επικράτησε με 80-78 της Βίρτους, για την 26η αγωνιστική της Euroleague, κάνοντας ένα «μεγάλο βήμα» για την τετράδα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από τις πρώτες στιγμές του αγώνα να έχουν το… πάνω χέρι. Οι Μονεγάσκοι πήραν το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 21-16. Ο Τζόρνταν Λόιντ βρισκόταν σε εξαιρετικό βράδυ και έχοντας πετύχει 17 πόντους στο ημίχρονο, οδήγησε την ομάδα του στα αποδυτήρια στο +10 (45-35).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ διαφορετική εικόνα. Οι Μπελινέλι και Λούντμπεργκ… σήκωσαν επιθετικά τη Βίρτους, μειώνοντας στους έξι (60-54) στο τέλος της τρίτης περιόδους. Το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην τέταρτη ήταν ιδανικό, μιας και με ένα επί μέρους 12-6 ισοφάρισαν το παιχνίδι (66-66, 35′). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το ματς απέκτησε χαρακτήρα… ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Οι παίκτες του Μπάνκι προηγούνταν με έναν πόντο (78-77), 65 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Δύο βολές του Λόιντ έφεραν τους Μονεγάσκους μπροστά στο σκορ με 79-78. Οι Ιταλοί αστόχησαν στη δική τους επίθεσης, όμως έκαναν φάουλ στον Μπράουν και ο Αμερικανός έκανε το 1/2 από τη… γραμμή της φιλανθρωπίας. Με οκτώ δευτερόλεπτα στο ρολόι, η Βίρτους κάλεσε τάιμ άουτ. Την τελευταία επίθεση εκτέλεσε ο Λούντμπεργκ, ο οποίος αστόχησε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έτσι τη νίκη με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-45, 54-60, 78-80.