Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Ολυμπιακός – Προμηθέας 91-77

Ολυμπιακός – Προμηθέας 91-77

pro oly jpg

«Έφυγε» για τελικό ο Ολυμπιακός.

Έτοιμος για να κατακτήσει ακόμη έναν τίτλο είναι ο Ολυμπιακός… Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 91-77 του Προμηθέα και προκρίθηκε στον τελικό του ΟΠΑΠ Final Eight όπου εκεί τον περιμένει ο Παναθηναϊκός (18/2, 19:00).

Με ενέργεια μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός μέσα σε 4΄κατάφερε να διαμορφώσει το 11-7, κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα. Από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας ήταν άκρως ανταγωνιστικός μετρούσε 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Το δεκάλεπτο έκλεισε το 23-15. Η 2η περίοδος δημιούργησε «πονοκέφαλο» στον Γιώργο Μπαρτζώκα, με τον Ρέινολντς να βάζει «φωτιά» στο πρώτο μέρος, σημείωσε 3 τρίποντα μέσα σε πέντε λεπτά και έφερε τον Προμηθέα σε απόσταση βολής. 29-28. Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο-πόντο, με τους «ερυθρόλευκους» να ψάχνουν λύση στην άμυνα. Το ημίχρονο έληξε με την διαφορά στους +4 (40-36).

Άσχημα ξεκίνησε το Β΄ μέρος για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία μετά από 1’26” δράσης. Με το εύστοχο τρίποντο του Κάνααν, ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (55-45). Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, μπορεί η 3η περίοδος να έκλεισε με το κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ του Λαρετζάκη (70-55 30΄), όμως η ομάδα είχε τέσσερις διψήφιους παίκτες, τον Φαλ με 11 πόντους και τους Γουόκαπ, Πετρούσεβ και Πίτερς με 10 πόντπυς.

Τελική ευθεία… Ο Προμηθέας ξέσπασε (83-70 στο 35′), μειώνοντας την διαφορά στους +10, χωρίς πάντως να καταφέρει κάτι περισσότερο. Τα λάθη του Ολυμπιακού ήταν αρκετά στα τελευταία λεπτά, όμως οι Πειραιώτες δείχνοντας ψυχραιμία κατάφεραν να τελειώσουν αυτό που άρχισαν (91-77, 40΄).

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77.