Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Βιλερμπάν 94-80 (vid)

Μπασκόνια – Βιλερμπάν 94-80 (vid)

IMG 0272 jpeg

Καθάρισε τη Βιλερμπάν, η Μπασκόνια.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Μπασκόνια επικράτησε της Βιλερμπάν με 94-80, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague. Την παράσταση έκλεψε ο Κόντι ΜακΙντάιρ, που έσπασε το ρεκόρ των ασίστ στη διοργάνωση (20), ενώ πέτυχε και τριπλ-νταμπλ.

Ιστορικό παιχνίδι για τον Κόντι ΜακΙντάιρ…

Φάνηκε από νωρίς ότι η σημερινή βραδιά θα γραφτεί στην ιστορία αφού ο Αμερικανός έκλεισε το ημίχρονο με 12 ασίστ που πρόλαβε να μοιράσει σε 16’50’. Το κοντέρ σταμάτησε στις 20 και έτσι ο ΜακΙντάιρ έγραψε ιστορία, καθώς έσπασε το ρεκόρ με τις περισσότερες ασίστ σε ένα παιχνίδι της διοργάνωσης που μέχρι σήμερα μοιραζόταν οι Φακούντο Καμπάτσο και Στέφαν Γιόβιτς με 19.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μάρκους Χάουαρντ με 18 πόντους, ο Ματ Κοστέλο συνέβαλε με 14π.-7ρ.-3ασ., ο Τσίμα Μονέκε προσέθεσε 14π. και ο Βάνια Μαρίνκοβιτς 11π. Από την άλλη για τους Γάλλους σε καλή ημέρα ήταν οι Ζεφρί Λοβέρν (16π.-10ρ.), ο Έντουιν Τζάκσον προσέθεσε 14π.-4ασ, ενώ την έκπληξη έκανε ο Νόαμ Γιαακόβ με 11π.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπασκόνια ανέβηκε στο 14-12, ενώ η Βιλερμπάν έπεσε στο 5-21, απόρροια της τρίτης σερί ήττας της.

Νωθρά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, δεν ήταν αποτελεσματικοί από τα σουτ μέσης απόσταση (3/12), με τους Γάλλους να «χτυπούν» στο τρανζίσιον. Ο Αμερικανός γκαρντ των Βάσκων μοίρασε 7  ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, ξεκινώντας την εντυπωσιακή του επίδοση. Το δεκάλεπτο έληξε με 23-20. Δεν άλλαξαν πολύ τα πράγματα στην 2η περίοδο. Η Μπασκόνια άρχιζε να ανεβάζει ρυθμό, βελτίωσε την άμυνα της, ανέβασε τα ποσοστά της και έφυγε για τα αποδυτήρια με +13 (52-39).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, ροκανίζοντας αρχικά τη διαφορά. Παρόλα αυτά οι Γάλλοι δεν άντεξαν την πίεση που ασκούσε η Μπασκόνια, με αποτέλεσμα η 3η περίοδος να κλείσει και αυτή στο +10 (71-61). Οι γηπεδούχοι διατηρώντας τα ποσοστά υψηλά και με τον Κόντι ΜακΙντάιρ να μετράει 20 ασίστ πήρε τη νίκη με 94-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 52-39, 71-61,94-80.