Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Αναντολού Εφές 96-70 (vid)

Ζαλγκίρις – Αναντολού Εφές 96-70 (vid)

2c1a39d4 4353 475d 82b7 9b2f616a2103 jpg

Η Ζαλγκίρις διέλυσε την Εφές και… ανεβαίνει

Η Ζαλγκίρις σκόρπισε από τα πρώτα λεπτά την Αναντολού Εφές φτάνοντας άνετα (96-70) στη νίκη στη Zalgirio Arena. Από τα πρώτα λεπτά η Ζαλγκίρις έδειξε τα… δόντια της στον αντίπαλο της και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της. Με πιεστική άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πήρε μια σημαντική διαφορά (15-2 στο 4.20’’) που τη διεύρυνε συνεχώς (21-4 στο 6’ και 31-12 στο 9’).

Οι Σμιτς και Μάνεκ έδιναν λύσεις για τους Λιθουανούς, ενώ οι Τούρκοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και υπέπιπταν σε συνεχή λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση. Με 5/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο η Ζαλγκίρις έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +20 (34-14 στο 10’).

Παρότι όλοι ανέμεναν την αντίδραση της Αναντολού Εφές στη δεύτερη περίοδο κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Το αντίθετο θα λέγαμε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν με μεγάλη ένταση στην άμυνα και χτυπώντας είτε περιφερειακά με Μάνεκ, Σμιτς και Ντίμσα, είτε κοντά στο καλάθι με τον Μπιρούτις έφτασαν τη διαφορά στο +30 (44-14 στο 13.10’’).

Ο Ερντέμ Τσαν έπιανε το κεφάλι του, καθώς παρότι άλλαξε όλους τους παίκτες του έβλεπε την ομάδα του να μην έχει αρχή μέση και τέλος. Η χαλάρωση που ακολούθησε στη συνέχεια από την Ζαλγκίρις έδωσε τη δυνατότητα με κάποιες μεμονωμένες ενέργειες των Τόμπσον και Κλάιμπερν στην Εφές να μειώσει στους 18 πόντους (46-28 στο 15.30’’), αλλά δυο τρίποντα από τους Μάνεκ και Μπουτκεβίτσιους μεγάλωσαν ξανά τη διαφορά (52-28 στο 16.30’’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να έχουν ένα προβάδισμα 21 πόντων (58-37 στο 20’).

Κι όλα αυτά με τον Κίναν Έβανς το «βαρύ πυροβολικό» της ομάδας του Κάουνας να έχει μόλις 5 πόντους στο ημίχρονο. Την έκαναν ωστόσο τη δουλειά οι Ντίμσα, Μπιρούτις και Μάνεκ, ενώ το υψηλό ποσοστό στα τρίποντα (8/13, 61.5%) και οι 17 ασίστ για 4 λάθη έναντι 8 ασίστ για 7 λάθη των Τούρκων ερμηνεύει με τον καλύτερο τρόπο την απόλυτη κυριαρχία της Ζαλγκίρις .

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις συνέχισε να παίζει δυναμικά (63-37 στο 22’), ενώ η Αναντολού Εφές δεν έφτανε η κακή της απόδοση ήρθε και ο τραυματισμός του Νταν Οτούρου στο γόνατο σε μια διεκδίκηση της μπάλας με πτώση στο παρκέ που τον οδήγησε στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν μια πολύ σημαντική διαφορά (69-41 στο 25’), ενώ στη συνέχεια τα καλάθια του Ντάριους Τόμπσον και του Ουίλ Κλάιμπερν επέτρεψαν απλώς στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά στους 17 πόντους (76-59 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε η Ζαλγκίρις συνέχισε να έχει μεγάλη απόσταση (83-62 στο 33’) από την Αναντολού Εφές. Ο Ντάριους Τόμπσον προσπαθούσε να μειώσει αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την εις βάρος των τούρκων κατάσταση. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (90-67 στο 36.30’’) και οι Λιθουανοί έφτασαν στην 9η νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70.