Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βίρτους Μπολόνια – Βιλερμπάν 73-63 (vid)

Βίρτους Μπολόνια – Βιλερμπάν 73-63 (vid)

Hacket virtus jpg

Νίκη με ανατροπή για τη Βίρτους

Η Βίρτους Μπολόνια με μια εκπληκτική τέταρτη περίοδο κατάφερε να κερδίσει δύσκολα τη Βιλερμπάν με 73-63. Οι Ιταλοί σε όλο το ματς ήταν πίσω στο σκορ, αλλά με ένα μεγάλο ξεσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Το θέαμα στα πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Βίρτους με τη Βιλερμπάν ήταν απαγπητευτικό. Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο με την αστοχία και για τις δύο ομάδες να κυριαρχεί! Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με τη Βιλερμπάν να έχει τα ηνία (27-32). Χαρακτηριστικό της αστοχίας τους ήταν ότι οι γηπεδούχοι είχαν 8/18 δίποντα και 3/17 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι 9/15 δίποντα και 3/13 τρίποντα.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Βίρτους είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Η Βιλερμπάν αντίστοιχα έδειχνε να έχει τον έλεγχο και αύξησε το προβάδισμα της (45-54). Οι Γάλλοι στην τελευταία περίοδο έπαθαν… καθίζηση. Σε πέντε λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν μόλις 2 πόντους και από το +9 βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Η Βίρτους με μπροστάρη τον Χάκετ έτρεξε επί μέρους 15-2 και έφερε τούμπα το ματς 60-56. Η ιταλική ομάδα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, δεν επέτρεψε στους Γάλλους να επιστρέψουν και πήρε τη νίκη με 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 80-82 (vid)

Ο Ολυμπιακός έχασε στην παράταση από ένα σφύριγμα (80-82). Σ’ ένα από τα ομορφότερα παιχνί…