Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 100-91 (vid)

Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 100-91 (vid)

Πάρις Λι Βιλερμπάν - Ερυθρός

Δεύτερη εντός έδρας νίκη για τη Βιλερμπάν.

Η Βιλερμπάν με τον Πιερί Πουπέ στον πάγκο, ως αντικαταστάτη του Τζιανμάρκο Ποτζέκο, κατάφερε να πετύχει μια σημαντική νίκη, επί του Ερυθρού Αστέρα (100-91), ο οποίος το τελευταίο διάστημα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ερχόταν από δύο νίκες επί της Φενέρ και της Παρτιζάν.

Οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα στο πρώτο δεκάλεπτο (25-25), με τον Ερυθρό να παίρνει πόντους από τον Νεμάνια Νέντοβιτς (9) και τον Γιάγκο Ντος Σάντος (8), ενώ η Βιλερμπάν είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση.
Στη δεύτερη περίοδο ο Άνταμ Χάνγκα διαμόρφωσε το 33-37 για τον Ερυθρό, αλλά η Βιλερμπάν αντέδρασε και ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (48-45).

Με τον Ρόκας Γκιεντράιτις ο Ερυθρός πήρε και πάλι το προβάδισμα για το 63-64, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Λοβέρν και οι Γάλλοι ήταν ξανά μπροστά στο τέλος της Γ’ περιόδου (70-67).

Ο Ερυθρός παρέμενε στο παιχνίδι και με σκορ που πήρε από τον Χάνγκα έκανε το 75-72. Η Βιλερμπάν όμως δεν ήθελε να αφήσει το ματς, με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 80-72 και στη συνέχεια ο Λοβέρν ανέλαβε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και με δικούς του πόντους, η διαφορά ανέβηκε στο +11 (94-83) στο 38’. Κάπου εκεί το ματς τελείωσε και ο Ερυθρός ηττήθηκε και έμεινε στο 8-12.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 48-45, 70-67, 100-91.