Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Αρμάνι Μιλάνο 84-72 (vid)

Βαλένθια – Αρμάνι Μιλάνο 84-72 (vid)

Βαλένθια - Αρμάνι Μιλάνο

Σπουδαία νίκη για τη Βαλένθια.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Βαλένθια για να πάρει τη νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 84-72, για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Για τους Ιταλούς οι Σαμπάζ Νέιπιερ και Ντέβον Χολ ήταν κορυφαίοι που πραγματοποιήσαν εξαιρετική εμφάνιση, με 20 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι, μπήκε η Αρμάνι Μιλάνο. Η ιταλική ομάδα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, κατάφερε προς το τέλος της 2ης περιόδου να αποκτήσει διαφορά, αρχικά +7 πόντων (37-30) με επί μέρους 2-8 και στη συνέχεια έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (40-32).

Σε χαμηλό ρυθμό συνεχίστηκε η αναμέτρηση, με τους Ιταλούς να «κρατούν» το προβάδισμα (28-29). Στη συνέχεια, η ομάδα του Μεσίνα έσφιξε αμυντικά και με σερί 6-0 ξέφυγε στο +7 (28-35). Οι γηπεδούχοι έχοντας ηγέτη τον Νέιπιερ στην εκπνοή, «έφυγαν» για τα αποδυτήρια με το +8 (32-40).

Στο ίδιο μομέντουμ κύλησε και το Β΄ μέρος του παιχνιδιού, η Ισπανική ομάδα με ένα επιμέρους σκορ 29-19 να αποτελεί τη βάση της, κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με +12 (84-72). Στο 11-11 ανέβηκαν οι «νυχτερίδες», ενώ οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 9-13 και χάνουν έδαφος για τη δεκάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19,32-40,61-59,84-72.