Από την Ελευθερία Μοσχάτου στη Νίκη Λευκάδας η Χουγκάζ
Η Νίκη Λευκάδας προχώρησε σε μεταγραφική κίνηση ενόψει της συνέχειας της Α1 Γυναικών. Συγκεκριμένα, η νησιωτική ομάδα ανακοίνωσε την απόκτηση της Σοφίας Χουγκάζ, η οποία θα συνεχίσει να αγωνίζεται στην Α1 αλλά με άλλη φανέλα.
Στο πρώτο μισό της σεζόν η Χουγκάζ αγωνίστηκε στην Ελευθερία Μοσχάτου, ενώ στο παρελθόν έχει περάσει από Αγία Παρασκευή, Ηλιούπολη και Ολυμπιακό.
Αναλυτικά:
«Το ΔΣ της Νίκης Λευκάδας είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη συνεργασίας του με την αθλήτρια Χουγκάζ Σοφία.
Η Σοφία με ύψος 1,84 αγωνίζεται ως small forward.
Έχει πάρει μέρος στα κλιμάκια των αναπτυξιακών ηλικιών με την Εθνική ομάδα, ενώ έχει αγωνιστεί στην Αγ. Παρασκευή, Ηλιούπολη, Ολυμπιακό και Ελευθερία Μοσχάτου.
Η Σοφία έκανε την παρακάτω δήλωση
“Είμαι πολύ ενθουσιασμένη για αυτήν τη νέα ευκαιρία. Η μεταγραφή μου στη ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ είναι ένα σημαντικό βήμα στην καριέρα μου στο μπάσκετ. Ανυπομονώ να συνεργαστώ με τις νέες μου συμπαίκτριες και να συμβάλω στην επιτυχία της ομάδας. Είμαι έτοιμη να αφιερώσω όλη μου την ενέργεια και την προσπάθεια για να πραγματοποιήσει η ομάδα τους στόχους της. Ευχαριστώ όλους τους συντελεστές για την υποστήριξη και την εμπιστοσύνη που μου δείχνουνε.”
Σοφία Καλώς ήρθες στη Νίκη Λευκάδας!!».