Κεντρική Ψαγμένα Μπάγερν – Μπασκόνια 112-110 (vid)

Μπάγερν – Μπασκόνια 112-110 (vid)

Μπάγερν - Μπασκόνια Ευρωλίγκα

Η Μπάγερν πήρε το έπος στην παράταση.

Η Μπάγερν επικράτησε στην παράταση με 112-109 (κ.α. 94-94) της Μπασκόνια για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Η Μπάγερν μπήκε δυνατά και με τον Σερζ Ιμπάκα να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό» είχε το «πάνω χέρι» (14-12 στο 5.40’’). Η Μπασκόνια με τους Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς πέρασε μπροστά (16-17 στο 7.30’’). επιλέγοντας να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπορεί να μην είχε τον τραυματία Ντέβιν Μπούκερ αλλά ο Ιμπάκα συνέχισε να σκοράρει και με την βοήθεια των Φρανσίσκο και Χάρις έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (25-19 στο 10’).

Στο δεύτερο 10λεπτο οι Βάσκοι προσπάθησαν με τον εντυπωσιακό Μάθιου Κοστέλο ο οποίος σκόραρε από μέση και μακρινή απόσταση και πλησίασαν στους 3 πόντους (στο 11’). Η Μπάγερν όμως είχε την απάντηση με τους Ιμπάκα, Όμπστ, Λούτσιτς και Φρανσίσκο και βρέθηκε γρήγορα στο +13 (38-25 στο 13.40’’).

Όσο κι αν προσπαθούσε ο Κοστέλο να αλλάξει τα πράγματα οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν τον τρόπο να σκοράρουν και διατήρησαν μια σημαντική διαφορά (49-37 στο 17’) πριν πάρει την κατάσταση στα χέρια του ο ΜακΙντάιρ (52-46 στο 18.40’’) και με καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μειώσει σε 56-52 (στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κάρσεν Έντουαρντς η Άλμπα άνοιξε το σκορ (62-54 στο 22.30’’) και η Μπασκόνια προσπαθούσε να βρει το βηματισμό της. Μπορεί ο Κάρσεν Έντουαρντς να σκόραρε ξανά (66-58 στο 24’), αλλά ο Μάρκους Χάουαρντ πήρε μπρος.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα έφερε τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς σε απόσταση… αναπνοής (75-74 στο 28.20’’) από τη γερμανική ομάδα. Ο Τζόρνταν Θίοντορ σκόραρε για τους Βάσκους, αλλά ο Σιλβέιν Φρανσίσκο «σφράγισε» το τρίτο 10λεπτο με τρίποντο (82-76 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η Μπάγερν συνέχισε να έχει τον έλεγχο (86-80 στο 34’ και 91-83 στο 36’) με τους Ιμπάκα και Χάρις να δίνουν λύσεις. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ο ΜακΙντάιρ έκανε αυτό που ξέρει καλά. Οδήγησε τους φιλοξενούμενους με την αρωγή των Μαρίνκοβιτς και Χάουαρντ στο -4 (94-90 στο 38.30’’).

Στο φινάλε ο Χάουαρντ με 1/2 ελεύθερες βολές μείωσε (94-91), ακολούθησε άστοχη επίθεση της Μπάγερν, όμως στα 21’’ για το τέλος κανείς δεν κατάλαβε γιατί δεν έκαναν φάουλ οι Γερμανοί και τιμωρήθηκαν με τρίποντο από τον… συνήθη ύποπτο ΜακΙντάιρ (94-94) ενώ απέμεναν 3.2 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Αντρέας Όμπστ αστόχησε και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τελευταίο λεπτό (107-107), ακολούθησε ένα τρίποντο του Γουάιλερ-Μπάμπ στα 16’’ (110-107), ο Τζόρνταν Θίοντορ μείωσε (110-109) και ο Κάρσεν Έντουαρντς με 2/2 ελεύθερες βολές προσυπέγραψε τη νίκη για τη γερμανική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-52, 82-76, 94-94κ.α., 112-110π.