Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Μπασκόνια 93-83 (vid)

Μονακό – Μπασκόνια 93-83 (vid)

motejunas monaco baskonia jpg

Ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπασκόνια η Μονακό

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Μονακό, καθώς επικράτησε της Μπασκόνια με 93-83. Οι Μονεγάσκοι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικοί, είχαν σχεδόν σε όλο το δεύτερο μέρος διψήφια διαφορά και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Χάουαρντ προσπαθούσε μόνος του για τους Βάσκους, αλλά δεν απέτρεψε την ήττα για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 απέναντι στην Μπασκόνια και θα έχουν πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση (5-0), αλλά η Μπασκόνια απάντησε άμεσα με σερί 6-0 (5-6). Ο Κότσαρ ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και σημείωσε τους 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του (12-14). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά με τους Βάσκους να έχουν τα ηνία στο σκορ (21-22).

Τη σκυτάλη από τον Κότσαρ πήρε ο Χάουαρντ, ο οποίος δεν σταμάτησε να βομβαρδίζει έξω από τα 6,75 και έφτασε γρήγορα τους 13 πόντους, με τη Μπασκόνια να διατηρεί τον έλεγχο του ματς (29-35). Σε εκείνο το σημείο οι Βάσκοι έπαθαν καθίζηση. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και έφτασαν τα 9! Η Μονακό δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο και με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 ανέτρεψε την κατάσταση (41-35). Οι Μονεγάσκοι κράτησαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 4 πόντων (43-39).

Το ντέρμπι των δυο ομάδων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (50-50). Ο Μάικ Τζέιμς σε ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο ηγέτης της Μονακό, έφτασε τους 22 πόντους και οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά έφτασαν τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (68-59). Ο Ουατάρα στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου πέτυχε το 4ο του τρίποντο και έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (71-59).

Ο Μάρκος Χάουαρντ προσπαθούσε μόνος του να κρατήσει ζωντανή την Μπασκόνια στην τελευταία περίοδο, αλλά η Μονακό είχε τον έλεγχο του ματς (81-71). Οι Βάσκοι δεν τα παράτησαν και με επί μέρους σκορ 10-3 μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης (81-77). Οι γηπεδούχοι άντεξαν την πίεση και εν τέλει πανηγύρισαν τη νίκη με 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-39, 71-59, 93-83

Euroleague: έδωσε από 540 εισιτήρια σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πήραν τον ίδιο αριθμό εισιτηρίων από την Euroleague. Παναθην…