Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 82-64 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 82-64 (vid)

nedovic jpg

Με ηγέτη τον Νέντοβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε τη Βαλένθια.

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 83-64 της Βαλένθια, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστική της EuroLeague.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο διεθνής σέρβος ο οποίος εντυπωσίασε με την εμφάνισή του, σημείωσε 27 πόντους με 6/7 τρίποντα.

Αρκετά ισορροπημένη ήταν η 1η περίοδος, με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετική άμυνα, με το δεκάλεπτο να λήγει με διαφορά ενός πόντου 11-12. Με άλλη ενέργεια μπήκε ο Ερυθρός στη 2η περίοδο με τα τρίποντα του Τεόντοσιτς και του Νέντοβιτς και την κυριαρχία του Τόμπι στη ρακέτα αντέδρασαν διαμορφώνοντας το 31-16. Η Βαλένθια με τους Ίνγκλς και Τζόουνς μείωσαν στους +9 (35-26). Το ημίχρονο έκλεισε με 39-30.

Έχει πάρει «φωτιά» ο Νέντοβιτς…

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, μείωσε στου  έξι (41-35) και με 13 από τους 15 συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε την διαφορά πάλι σε διψήφιες τιμές διαμορφώνοντας το 54-41.

Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά συνέχισαν να κρατάνε την διαφορά σε ψηλά επίπεδα  μέχρι το τέλος της περιόδου (51-49). Τελική ευθεία… Ο Ερυθρός ήταν αταμάτητος, περιόρισε επιθετικά την Βαλένθια με τον Σμαρτ έγραψε το τελικό σκορ 82-64.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 39-30,51-49,83-64.