Κεντρική Γυναίκες Ελευθερία Μοσχάτου – Εσπερίδες 57-68

Ελευθερία Μοσχάτου – Εσπερίδες 57-68

esperides eleytheria jpg

Το «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου πήραν οι Εσπερίδες.

Σε ένα παιχνίδι που το αποτέλεσμα κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Εσπερίδες κατάφεραν να φύγουν με την πρόκριση στα «χέρια» τους από το κλειστό του Μοσχάτου. Επικράτησαν με 68-57 και πλέον ετοιμάζουν τις «βαλίτσες» τους για την Κρήτη όπου θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στον μεγάλο τελικό του 27ου Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Με «φόρα» μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη, στα πρώτα λεπτά με τις Σπόλιαρ και Σπαθάρου είχε διαμορφώσει το 5-0. Η Χίλαρ ήταν αυτή που έβαλε την ομάδα μέσα στο παιχνίδι, από εκεί και ύστερα ήρθαν τα πάνω κάτω (11-11). Το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν έτοιμες να παλέψουν για το εισιτήριο της πρόκρισης. Η περίοδος έληξε με 14-17.

Τα πράγματα δεν κύλισαν όπως ήθελε η Ελευθερία… Οι Εσπερίδες με την εξαιρετική τους άμυνα και την Μούρ να παίρνει «φωτιά», άνοιξαν το παιχνίδι και μετέτρεψαν το 14-17 σε 22-37 (+15 στο 20’’).

Οι γηπεδούχες έκλεισαν το ημίχρονο με 7/10 ελεύθερες βολές, 6/16 δίποντα και 1/10 τρίποντα, σε αντίθεση με τις φιλοξενούμενες που έφυγαν για τα αποδυτήρια με 2/3 ελεύθερες βολές, 13/26 δίποντα και 3/12 τρίποντα.

Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα της Καλλιθέας ένιωθε μεγαλύτερη ασφάλεια, αφού κρατούσε προβάδισμα ασφαλείας με +18 (22-40). Η Σπαθάρου ήταν αυτή η οποία ξεκόλλησε την ομάδα, μειώνοντας στους +3 τη διαφορά (25-40). Πρόβλημα δημιουργήθηκε στο 3΄ για τις Εσπερίδες, καθώς ο εγκέφαλος του παιχνιδιού, η Χίλαρ σημείωσε το τρίτο φάουλ της.

Η άμυνα Man-to-Man που χρησιμοποιούσαν οι Εσπερίδες μπορεί να απέφερε αποτέλεσμα στο σκορ, όμως δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα στα ομαδικά φάουλ, στο 25΄σημείωσαν το 3ο τους ομαδικό. Καλάθι ανάσα έδωσε η Κορρέ στην ομάδα της με το σκορ να διαμορφώνεται με 30-47. Η διαφορά από τους +14 έφτασε +20 μέσα σε δύο τάιμ άουτ, με την ομάδα του Μοσχάτου να ψάχνει τρόπους να αντιδράσει (40-56).

Με άλλη ενέργεια μπήκε η Ελευθερία Μοσχάτου στην 4η περίοδο, μέσα σε 4΄ κατάφερε να μειώσει στους +6 (52-58). Οι γηπεδούχες είχαν ακόμη σφυγμό για να πάρουν αυτές την πρόκριση και το απέδειξαν με το 54-58. Μπικλ, Σπαθάρου και Κάισερ δώσανε ξανά πνοή στην Ελευθερία (57-61). Η ομάδα του Θάνου Σόφτση με τις Χίλαρ και Μουρ, κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό του 27ου Κυπέλλου Ελλάδας με τελικό σκορ 68-57.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 22-37, 40-56, 57-68.