Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μλάνο – Μπάγερν Μονάχου 76-62 (vid)

Αρμάνι Μλάνο – Μπάγερν Μονάχου 76-62 (vid)

devon hall jpg

Συνεχίζει να ελπίζει η Αρμάνι Μιλάνο…

Παρά τις απουσίες η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 76-62 για τη 19η αγωνιστική της EuroLeague, μπαίνοντας πάλι στο παιχνίδι για τη δεκάδα της διοργάνωσης και το Play-In.

Πολύ σκληρό παιχνίδι έγινε στο Μιλάνο από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Η Αρμάνι έχτισε μία διαφορά μέσω της καλής της άμυνας και των επιθέσεων κοντά στο καλάθι με τους Βόιτμαν και Πόιθρες. Στο 10-4 οι γηπεδούχοι στα μισά της πρώτης περιόδου και μόνο τους πρόβλημα ήταν η αντιμετώπιση του Ιμπάκα. Παρ’ όλα αυτά έφθασαν στο +9 (19-10). Η Μπάγερν βρήκε μεγάλα τρίποντα από τους Ομπστ και Λούτσιτς με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο (21-20). Μπορεί στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μεσίνα να βρήκε πόντους μόνο από τους Χολ, Χάινς και Μπορτολάνι, αλλά πήγε τη διαφορά στους έντεκα (34-23), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 34-27 πριν την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Αρμάνι να φαίνεται πως έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μάλιστα έφθασε στο +12 (39-27), αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική, αφού οι Βαυαροί ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Έντουαρντς, Ιμπάκα και Μπολμάρο πλησίασαν σε 45-43. Η Μπάγερν ισοφάρισε σε 50-50 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, για να ακολουθήσει… καταιγίδα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 20-2 και με το 70-52 στο 36′, “καθάρισαν” ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 34-27, 50-47, 76-62.