Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Μονακό 78-80 (vid)

Αναντολού Εφές – Μονακό 78-80 (vid)

7c9060cb df9b 447a bc49 f66b0684b6ec jpg

Μεγάλο «διπλό» στην Πόλη για την Μονακό

Την 13η νίκη της στη φετινή Euroleague πήρε η Μονακό η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Εφές με σκορ 78-80. Αυτό ήταν το πρώτο νικηφόρο αποτέλεσμα των Γάλλων στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην ομάδα του Τσαν.

Εφές και Μονακό έδωσαν σκληρή μάχη από το πρώτο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και έχοντας για μια ακόμα φορά τον Τζέιμς στον ρόλο του… μαέστρου φάνηκαν να μην έχουν πρόβλημα στην ενέργεια που έβγαζαν οι Τούρκοι στο παρκέ. Παρ’ όλα αυτά η 1η περίοδος ήταν ισορροπημένη και έκλεισε στο 23-22 υπέρ της ομάδας του Εμρέ Τσαν.

Ντέρεκ Ουίλις και Μπράιαντ έδιναν τον ρυθμό και η Εφές σταδιακά ανέβαζε την απόδοσή της, όμως η Μονακό είναι ομάδα «ψημένη» σε τέτοιες καταστάσεις και δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Στο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα είχε πάρει διαφορά 4ων πόντων (43-39) η οποία ωστόσο δεν ανησυχούσε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στην 3η περίοδο με την Εφές να διατηρεί το προβάδισμά της. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, όταν και ο Οκόμπο πήρε το όπλο του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε στους Γάλλους τη θέση του οδηγού, αφού στο 30′ το σκορ ήταν 60-65.

Η Μονακό ξεκίνησε με καλάθι στην 4η περίοδο, η διαφορά πήγε στους 7 (60-67), όμως η Εφές με ένα σερί 5-0 μείωσε στους 2 (65-67). Η Μονακό ωστόσο φάνηκε πιο έτοιμη και πιο σίγουρη στις κινήσεις και γρήγορα ανέκτησε τη διαφορά που είχε πάρει ανεβάζοντάς την πάλι στους 5 πόντους (70-76). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ανακτήσουν ποτέ το προβάδισμα και κάπως έτσι η Μονακό έφτασε στην 13η της νίκη στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 43-39, 60-65, 78-80