Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Ολυμπιακός 80-92

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 80-92

6077087 scaled

Ερυθρόλευκη… πέρασμα από τα Λιόσια

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, άντεξε στο ξέσπασμα της ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στη νίκη (92-80), επιβεβαιώνοντας την ανοδική πορεία του.

Ο Παποανικολάου έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό στην αρχή, με την ΑΕΚ να ζορίζεται απέναντι στην ομάδα του Μπαρτζώκα, όπως δείχνει και το 8-14 στο 4′. Η Ένωη ανέβασε την άμυνά της και με τον Καράμπελα μείωσε (11-14, 5′), όμως ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε. Με όπλο την καλή κυκλοφορία στην επίθεση, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 13-21 (8′), με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Ερυθρόλευκους μπροστά με 16-23.

Το τρίποντο του Μήτρου – Λονγκ εκτόξευσε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 12 (18-30, 12΄), με τον Ολυμπιακό να μην έχει πρόβλημα απέναντι στη ζώνη της Ένωσης, όπως δείχνει και το +14 στο οποίο έφτασε λίγο μετά (23-37, 14′). Ο Πετρούσεφ εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στους 15 (23-38, 15′), όμως η ΑΕΚ απάντησε με άμυνα γρανίτη και ένα επιμέρους 12-2 για το 35-40 (17′). Ένα γρήγορο 0-6 του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 35-46, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 39-49.

Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 14 (39-53, 23′), όμως η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ανεβάσει άλλο την διαφορά για αρκετή ώρα (52-62 26′). Ο Μπαρτζώκας έβαλε στο «5» τον Πετρούσεφ και αυτός με καλάθι και ασίστ βοήθησε τον Ολυμπιακό να πάει εκ νέου στο +15 (52-67, 28′), με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 57-71, μετά από βολές του Μόργκαν.

Ένα 4-0 της ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στους 10, όμως ο Μήτρου – Λονγκ με καλάθι και φάουλ έκανε το 61-74 (32′). Η ΑΕΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με ένα σερί 8-0 η διαφορά μειώθηκε στους 5 (69-74, 35′) και το παιχνίδι είχε πλέον άλλη πνοή! Η Ένωση έκανε το σκορ ακόμη και 72-76 (36′), με τον Γκος να σκοράρει 4 πόντους και να δίνει αέρα 8 πόντων στον Ολυμπιακό. Λίγο μετά ο Μιλουτίνοφ με τον Παπανικολάου έκαναν το σκορ 74-84 με το ματς να «τελειώνει» έτσι από το 38′. Τελικό σκορ

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92.