Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βίρτους Μπολόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 100-90 (vid)

Βίρτους Μπολόνια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 100-90 (vid)

shengelia jpg e1702072953715

Με ηγέτη τον Σενγκέλια πήρε τη νίκη.

Με τον Τόρνικε Σενγκέλια να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 100-90 κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, για τη 13η αγωνιστική της Euroleague.

Παραγωγικό ήταν το 1o δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ρυθμό να είναι αρκετά γρήγορος, τα ποσοστά της ευστοχίας υψηλά,… Με ενέργεια μπήκε στο παρκέ ο Σενγκέλια, σημείωσε τους πρώτους επτά πόντους της ομάδας του (7-5). Η Μακάμπι βρήκε γρήγορα λύση στην επίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει (16-16), με την πρώτη περίοδο να λήγει υπέρ της (28-29).

Στο ίδιο μομέντουμ συνεχίστηκε και η 2η περίοδος (37-34), οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τον Μπελινέλι να δίνει άμεσες λύσεις στη Βίρτους (10 πόντους). Το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία (49-49).

Στο 3ο δεκάλεπτο η Βίρτους περιόρισε τα λάθη της, έλεγξε τον ρυθμό και προστάτευσε τις κατοχές της. Οι Ισραηλινοί, με τους Μπράουν και Μπόλντγουιν, κατάφεραν να μείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι (78-82, 10′).

Με Μπελινέλι να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση ( 22π. (4/8δ., 4/8τρ.) και Χάκετ να οργανώνει άψογα με 12π., 8 ασίστ, οι γηπεδούχοι έφτασαν με άνεση στη νίκη (100-90).

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 49-49, 78-82, 100-90.