Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 76-77 (vid)

Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 76-77 (vid)

1865826715 scaled

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στη Ρεάλ.

Η Βιλερμπάν έκανε δύσκολη τη ζωή της Ρεάλ, που ταξίδεψε στη Γαλλία με απουσίες, όμως όταν οι παίκτες του Τσους Ματέο βρήκαν λύσεις στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν σε ακόμα μια νίκη με 77-76.

Παιχνίδι για γερά νεύρα είχαμε στη Λυών, με τη Ρεάλ να ζορίζεται τρομερά, όμως στο τέλος να παίρνει τη νίκη με 77-76 και να ανεβαίνει στο 16-1.

Οι Γάλλοι για τρία δεκάλεπτα είχαν τον έλεγχο, όμως ένα σερί 16-0 της Ρεάλ έφερε τούμπα το ματς. Παρόλα αυτά η Βιλερμπάν επέστρεψε, όμως στο τέλος η Βασίλισσα είχε το καθαρό μυαλό για να καθαρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη.

Η Βιλερμπάν μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και… σόκαρε τη Ρεάλ, που εμφανίστηκε εμφανώς επηρεασμένη από τις απουσίες. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Γάλλους να προηγούνται με 19-18, ενώ στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου τα πράγματα έγιναν… ακόμη καλύτερα.

Με τους Καμπαρό και Λι να κάνουν ζημιά, η Βιλερμπάν συνέχισε να έχει τον έλεγχο, την ώρα που η Ρεάλ δεν είχε λύσεις, καθώς τα τρίποντα δεν ήταν με το μέρος της και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 39-33.

Η Ρεάλ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με όπλο τους ψηλούς της, η Βασίλισσα μείωσε στον πόντο (50-49), όμως ένα μικρό ξέσπασμα των Γάλλων τους έδωσαν και πάλι τον έλεγχο (57-51, 30′).

Ο Πουαριέ είχε άλλη άποψη στη συνέχεια. Ο Γάλλος με 8 σερί πόντους έφερε τούμπα το παιχνίδι και έδωσε στην ομάδα του τα ηνία για πρώτη φορά με 57-59. Το σερί της Ρεάλ έφτασε στο 0-16 (57-67, 35′), όμως η Βιλερμπάν έδειξε τα ψυχικά της αποθέματα και επέστρεψε στο ματς ισοφαρίζοντας με τον Πάρις Λι (74-74). Παρόλα αυτά η Ρεάλ είχε την απαραίτητη εμπειρία να πάρει το παιχνίδι, όντας ψύχραιμη στα κρίσιμα. Τελικό σκορ 77-76 και νίκη για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 57-51, 76-77