Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Παρτιζάν 67-72 (vid)

Βαλένθια – Παρτιζάν 67-72 (vid)

kaminsky partizan valencia jpg

Δυσκολεύτηκε η Παρτιζάν αλλά πήρε τη νίκη επί της Βαλένθια.

Με το διπλό στις αποσκευές της αποχωρεί από την Ισπανία η Παρτιζάν. Οι Σέρβοι επικράτησαν και της Βαλένθια με 72-67 και πανηγυρισαν ακόμη μια νίκη στον φετινό μαραθώνιο της Ευρωλίγκα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (8-9). Η ίδια εικόνα παρέμεινε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Η Παρτιζάν, όμως, είχε τα ηνία του σκορ και με καλάθι του Νάναλι προηγήθηκε με 19-14. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-33.

Η Παρτιζάν στο τρίτο δεκάλεπτο έπαιξε σεμιναριακή άμυνα. Οι Σέρβοι έκλεισαν τα επιθετικά όπλα της Βαλένθια, δέχθηκε μόλις 10 πόντους και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (44-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Οι Σέρβοι κράτησαν τα ηνία στο σκορ και πήραν τελικά τη νίκη με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-33, 44-53, 67-72