Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Περιστέρι – Ουνικάχα Μάλαγα 76-73

Περιστέρι – Ουνικάχα Μάλαγα 76-73

Τρέβορ Τόμπσον Περιστέρι

Νίκη για το Περιστέρι στην αυλία των ομίλων του BCL.

Το Περιστέρι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη φάση των ομίλων στο BCL, με τη νίκη επί της Μάλαγα (76-73) και πλέον θα περιμένει τα παιχνίδια με τη Ρίτας για τα Play In της διοργάνωσης. Κορυφαίοι για την ομάδα των Δυτικών Προαστείων, ο Λοβ με 16 πόντους στην πρώτη του εμφάνιση και ο Τόμπσον με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι έκλεισε τη σειρά με 3 νίκες και 3 ήττες, αλλά το σημαντικό είναι πως πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, και το αρνητικό πως θα έχει μειονέκτημα έδρας.

Στο ξεκίνημα του αγώνα με επιθετικές ενέργειες του Τόμπσον το Περιστέρι προηγήθηκε 8-2 και ακολούθησε ο Ουίλιαμς για να γίνει το σκορ 14-8. Ο Λοβ έκανε την πρώτη του εμφάνιση με το Περιστέρι και φάνηκε να έχει εγκλιματιστεί, καθώς έδωσε προβάδισμα με +7 (21-14). Η Μάλαγα περνούσε δύσκολα από την πιεστική άμυνα των γηπεδούχων και ο Λοβ σκόραρε με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 26-19.

Η συνέχεια δεν ήταν μονόλογος του Περιστερίου, καθώς η Μάλαγα ζεστάθηκε και μείωσε με το δεκάλεπτο να κλείνει με 46-47.
Στην τρίτη περίοδο ο Λοβ είχε πάρει το… όπλο του, διαμόρφωσε το 56-52, ο Οσετκόφσκι μείωσε σε 58-55 και ξανά ο ίδιος έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχες βολές (60-60).

Ο Λοβ έβρισκε τρόπους να σκοράρει και έκανε το 70-66 στο 35’, και στο 37 ο ίδιος παίκτης έκανε το 74-66. Ο Έτζιμ μείωσε σε 74-73 στα 43 δευτερόλεπτα και ξανά ο Έτζιμ αστόχησε στα 3 δευτερόλεπτα κάτω από το καλάθι. Η Ουνικάχα ζήτησε τη βοήθεια του instant replay, οι διαιτητές είδαν τη φάση και η κατοχή πήγε στο Περιστέρι και ο Ντάνγκουμπιτς έκανε το 76-73.

Τα δεκαλεπτα: 26-21, 46-47, 60-62, 76-73.

Περισσότερα σε Basketball Champions League

A1 Γυναικών: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός στην τελική μάχη για το πρωτάθλημα

Σήμερα η τελευταία πράξη στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ θα κριθεί …