Κεντρική Γυναίκες Παναθηναϊκός – Γκντίνια 56-66

Παναθηναϊκός – Γκντίνια 56-66

IMG 3897 jpeg

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σε δύσκολο μονοπάτι μετά την ήττα από τη Γκντίνια.

Την εντός έδρας ήττα από τη Γκντίνια γνώρισε ο Παναθηναϊκός με 56-66. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη θα χρειαστεί ένα μεγάλο διπλό στην Πολωνία, προκειμένου να συνεχίσει την πορεία της στο EuroCup Women.

Δυναμικά μπήκε στο ξεκίνημα του αγώνα η πολωνική ομάδα, γρήγορα επέβαλε τον ρυθμό της και στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγε με 17-9. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, πίεσε την αντίπαλο έχοντας καλύτερη αγωνιστική εικόνα στη δεύτερη περίοδο.

Η Γκντίνια κράτησε το προβάδισμα και στο γ’ δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να πλησιάσει πιο κοντά από τους 5 πόντους (36-31, 24’) έχοντας την Τζόουνς σε καλή ημέρα.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με καλάθι της Παυλοπούλου πλησίασαν και πάλι στους πέντε πόντους (48-43, 31’) στις αρχές του δ’ δεκαλέπτου, όμως δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Η Γκντίνια στο τέλος όμως βρήκε λύσεις, καθώς πήρε προβάδισμα 13 πόντων (66-53, 38’45’’) για να φτάσει στην νίκη με 66-56.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 21-28, 41-48, 56-66.