Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 81-91 (vid)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 81-91 (vid)

Μάρκο Μπελινελι Βίρτους

Η Βίρτους έβαλε φρένο στη Μπασκόνια.

Τη 10η νίκη της σε 14 αγώνες σημείωσε η Βίρτους Μπολόνια, στη χώρα των Βάσκων απέναντι στην Μπασκόνια με 81-91. Σε ένα ματς που στη μεγαλύτερη διάρκεια το σκορ εναλλασσόταν, η υπόθεση νίκη καθάρισε για τους Ιταλούς στην 4η περίοδο με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Μπελινέλι.

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες είχαν… τρελό ρυθμό με τους φιλοξενούμενους στο 5ο λεπτό να είναι μπροστά με 6-13. Η Βίρτους ήταν πολύ απειλητική, είχε σε όλη τη διάρκεια της περιόδου πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 24-15.

Η Μπασκόνια στη δεύτερη περίοδο θέλησε να βγάλει αντίδραση και το πέτυχε, μείωσε στο -4 στο 15 του αγώνα. Η γηπεδούχος ομάδα 2:38 πριν το τέλος του ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα με 38-37, με τρίποντο του Μαρίνκοβιτς. Για να κλείσει η δεύτερη περίοδος με 43-42.

Η τρίτη περίοδος ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της ισορροπημένη, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 5ο λεπτό, ενώ η περίοδος έκλεισε υπέρ της Βίρτους με 60-63.

Καμία από τις δύο ομάδες, Μπασκόνια ή Βίρτους δεν ήθελε να κάνει την αναμέτρηση εύκολη υπόθεση για την αντίπαλό της. Η τέταρτη περίοδος άρχισε με αρκετή ένταση στον ρυθμό του αγώνα, η Μπολόνια είχε προβάδισμα +5 στο 5:35 με το σκορ να είναι στο 70-75. Με τρίποντο του Χάκετ οι Ιταλοί πέρασαν και με +8 (70-78).

Η ψυχραιμία των παικτών της Βίρτους στις τελευταίες επιθέσεις και κυρίως η εκπληκτική βραδιά που βρέθηκε ο Μπελινέλι (27π., 6/9 δπ., 4/8 3π., 3/3 β.), έκριναν το ματς υπέρ της Βίρτους με 81-91.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 43-42, 60-63, 81-91.

Περισσότερα από Λένα Καραλή

Ουόκαπ: «Το κίνητρο για να φέρεις το τρόπαιο στο σπίτι σου είναι το μοναδικό που μετράει»

Την ανυπομονησία του για το Final Four δεν έκρυψε ο Τόμας Ουόκαπ. Ο Τόμας Ουόκαπ στην Μedi…