Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Μπαρτσελόνα 91-71 (vid)

Μονακό – Μπαρτσελόνα 91-71 (vid)

kemba walker jpg

Κέρδισε στη μονομαχία η Μονακό…

Σπουδαία νίκη για τη Μονακό… Διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 91-71, κλείνοντας τον α’ γύρο της EuroLeague σε απόσταση αναπνοής από την σημερινή αντίπαλο της.

Κορυφαίος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάικ Τζέιμς, τελείωσε με 20 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε 27 λεπτά. Η Μονακό πλέον είναι στην 5η θέση, έχοντας το ίδιο ρεκόρ (10-7) με τον 4ο Παναθηναϊκό. Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται μοναχή της μία θέση πιο ψηλά με 11-6 και τη Βίρτους από πάνω με 12-5.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού μόνο μια ομάδα εμφανίστηκε στο γήπεδο, κι αυτή ήταν η Μονακό, αφού μέσα σε 5 λεπτά είχε ήδη αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα (14-3). Η Ισπανική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει με τον Πάρκερ, αλλά έδειξαν χαρακτήρα και με το εύστοχο τρίποντο του Οκόμπο ξέφυγαν με +12 (27-15) στο τέλος της περιόδου.

Με φοβερή ευστοχία έξω από τα 6,75 η Μονακό ανέβασε τη διαφορά στους +16 (38-22). Η αντίπαλη ομάδα έψαχνε λύσεις, αφού δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων  Το ημίχρονο θα τελειώσει με 47-36, έπειτα από τη προσπάθεια του Λαπροβίτολα να «μαζέψει» την διαφορά.

Ένας παίκτης δεν ήταν αρκετός για να σώσει την κατάσταση… Με τους Μπλοσομγκέιμ και Ντιάλο, η Μονακό κυριαρχούσε στο παρκέ. Η 3η περίοδος έληξε με 67-52..

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μια τυπική συνοπτική διαδικασία… Με τον Τζέιμς να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό.. Το +20 (91-71) ήρθε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, με τους γηπεδούχους να αποχαιρετούν το 2023 με την αύρα της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 47-36, 67-52, 91-71.