Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Εθνική Παίδων: Ελλάδα – Καστίγια Λεόν 81-59

Εθνική Παίδων: Ελλάδα – Καστίγια Λεόν 81-59

Εθνική

Σπουδαία νίκη για την Εθνική Ελλάδας.

Η Εθνική Παίδων νίκησε 81-59 την Καστίγια Λεόν στον πρώτο αγώνα της στο τουρνουά της Ίσκαρ στην Ισπανία. Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ελληνική ομάδα άρχισε να χτίζει μια διαφορά που έφτασε σε διψήφια τιμή (23-11, 7’20’’). Οι δύο αντίπαλοι δεν απέφυγαν τα λάθη, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον έλεγχο, προσπάθησε να τρέξει σε κάθε ευκαιρία που της δόθηκε, μέσα και από την καλή άμυνα και έφτασε ως το 43-28 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα.

Οι Ισπανοί προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, μείωσαν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (47-28, 21’), αλλά ο Γιάννης Καλαμπόκης είδε τους παίκτες του να φτάνουν στο +25 (64-39, 28’25’’). Η διαφορά άγγιξε τους 30 πόντους (70-41, 31’10’’), η Καστίγια Λεόν προσπάθησε να αντιδράσει (72-51, 34’25’’), αλλά η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη με το τελικό 81-59.

Διαιτητές: Αλκονέρο – Ντε Χεσούς.
Τα δκάλεπτα: 28-12, 43-28, 66-41, 81-59.
ΕΛΛΑΔΑ (Καλαμπόκης): Πούλος 8, Τσώνης 2, Βενετίδης, Χαρτώντας 14 (3), Σταμούλος, Πεταλωτής, Χατζηλάμπρου 16 (3), Παγουλάτος 5 (10ρ.), Κωστούλας 6, Παπανικολάου 6, Σκληρός 6, Ασημένιος 14 (2).