Η 9η αγωνιστική της Basket League ξεκινά σήμερα με τρία παιχνίδια.
Τρεις αναμετρήσεις περιλαμβάνει το σημερινό (02/12) πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής. Ο Ολυμπιακός κάνει μια… στάση στην Ευρωλίγκα, αφήνει πίσω την ήττα από τη Μονακό και πηγαίνει μέχρι το Λαύριο, εκεί όπου στις 15:00 θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι και ενόψει τις διπλής αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας θεωρείται δεδομένο πως θα θελήσει να ξεκουράσει τους πιο καταπονημένους παίκτες και την ίδια στιγμή να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Σακίλ ΜακΚίσικ ο οποίος επέστρεψε μετά από καιρό, για να μπορέσει να βρει ξανά τον ρυθμό του.
Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός στις 17:15 υποδέχεται την Καρδίτσα, σε έναν αγώνα που και για τους “πράσινους” θα ισχύσει ότι και για τον Ολυμπιακό. Περισσότερα λεπτά στο παρκέ γι’ αυτούς που δεν αγωνίζονται τόσο στην Ευρωλίγκα και ξεκούραση για τα… βαριά χαρτιά. Άλλωστε η Καρδίτσα, η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη την προηγούμενη αγωνιστική δεν είναι ο αντίπαλος ο οποίος αναμένεται να δυσκολέψει τον Παναθηναϊκό.
Το πρόγραμμα της ημέρας θα κλείσει στην Πάτρα, εκεί όπου στις 20:15 ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την ΑΕΚ, στο πιο ενδιαφέρον ματς. Οι Πατρινοί θα στηριχθούν στην έδρα τους και θα διεκδικήσουν τη νίκη, ενώ η ΑΕΚ μετά την αναμέτρηση της προηγούμενης εβδομάδας και την εκπληκτική εξέλιξη (νίκη επί του ΠΑΟΚ με ανατροπή) θέλει βάλει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη και να μην κάνει τα εύκολα δύσκολα.